Taşkent Metro – Sanat Galerisinde Yolculuk

Taşkent metro istasyonlarında dolaşırken kendinizi bir sanat galerisinde hissediyorsunuz. Her bir istasyonun mimarisi ve dekorasyonu farklı bir temayı yansıtmaktadır. Bu temalar Özbekistan’ın tarihi ve kültürel değerlerine göre seçilmiştir.

İlk yapılan istasyon, günümüzdeki adı ile Bağımsızlık Meydanı’nda  (Mustakillik Maydoni) kullanılan mermerler, ülkenin batısındaki Kızıl Kum çölünden getirilmiştir. İstasyonu çok sayıda avizeler aydınlatmaktadır. Mermer zemin üzerindeki yıldızlar Özbekistan tarihinde çok önemli yeri olan, Amir Timur’un torunu, lider, bilim adamı, astrolog  Ulug Bey’e atfedilmektedir.

İkinci olarak yapılan Pakhtakor İstasyonu, Özbekistan’ın en önemli ürünü olan pamuk motifli seramiklerle kaplanmış.

Alisher Navoi İstasyonu, adını Özbek edebiyatının babası ünlü şairden almaktadır. İstasyonun duvarları şairin ünlü şiirlerinden esinlenen sahnelerle süslenmiştir. Duvarlarda Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun karakterlerini görebilirsiniz.


Kosmonavtlar İstasyonu uzay yolculuğu ile ilgilidir. Duvarlarda uzaya ilk giden Rus astronot Yuri Gagarin, ilk kadın astronot Valentina Tereshkova görüntüleri yer almakta. İstasyonun koyu renk tavanı da özel bir loşluk sağlayarak kendinizi gökyüzünde hissetmenizi sağlıyor.

Bodomzor  İstasyonu seramiklerinde Özbek günlük yaşamında en önemli iki ürün ekmek ve baharat motifleri yer alıyor.

Görüldüğü gibi her istasyonun ayrı bir öyküsü var. Birkaç temaya değindik şimdi tüm istasyonları görüntülü izleyelim.

 
İstasyonlarda fotoğraf çekmek yasak, bu nedenle bir turist olarak fotoğraf çekip paylaşmak mümkün olamamaktadır. Yazımızdaki fotoğraflar özel bir proje için Özbek Fotoğrafçı Kamil Yenikeev tarafından çekilmiştir. Yazımda fotoğraflarını kullanma izni verdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum. 
 
Taşkent metrosu inşaatına 1968-1970 yılları arasında başlanmış. İlk hat Chilanzar 12 km uzunluğunda ve dokuz istasyon ile 1977 yılında hizmete açılmış. Taşkent’te 1966 yılında büyük bir deprem yaşandığı için, metro Richter ölçeğine göre 9 şiddettinde depreme dayanıklı olacak şekilde inşaa edilmiş.
 
Günümüzde üç hat faaliyet vermektedir.
Öyküsünü anlattığımız istasyonlar dışındaki istasyonların resimlerini daha yakından incelemek isterseniz diğer istasyonların resimleri aşağıda yer almaktadır.

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

7 thoughts on “Taşkent Metro – Sanat Galerisinde Yolculuk

 • 04/12/2016 at 22:27
  Permalink

  Tülaycım mümkün olan en kısa sürede gidelim mi..Rehberim olursan bayram ederim..

  Reply
 • 24/12/2017 at 09:30
  Permalink

  bu kadar güzel istasyonların fotografının çekilmesinin yasak olması sadece eski demirperde zihniyetinin devam ettiğini gösterir. Sanki turist olarak buraya gelmeyin demek istiyorlar. Müze olsa anlarım belki ama 60 kuruşluk biletle girdiğiniz yeri kimden sakınıyorsunuz anlamak mümkün değil

  Reply
 • 24/12/2017 at 19:47
  Permalink

  Demirperde zihniyeti olduğundan emin değilim. Moskova metrosu da aynı şekilde güzel ama orada yasak değil fotograf çekmek. Özbekistan çok güzel, bir ülke, turist çekmek istiyor ancak bazı gereksiz kontroller var. Örnegin Türklerin yeşil pasaport dahil vize alabilmesi için davet mektubu gerekiyor.. Başka ülkelere vize kolaylığı sağlama çabaları vardı, ama Türklerden ilk açılma sürecinde sıkıntılar yaşamışlar.

  Reply
 • Pingback:Taşkent Gezi Rehberi | Gezginim Gezgin

 • Pingback:Buhara Gezi Rehberi | Gezginim Gezgin

 • Pingback:Khiva (Hive) Gezi Rehberi | Gezginim Gezgin

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz