Como Gölü – İtalya

Mavi ve yeşilin buluştuğu, dingin, huzurlu, özel tasarımlı villaları, şatoları ile göreni kendine hayran bırakan bir göl. Göl asıl ününü zengin ve ünlülerin tatil mekanı olarak anılmasından almaktadır. Dünyadan ünlü sanatçıların tercihi olduğu gibi, İtalyan zengin ve aristokratlarının da yazlık evlerinin yer aldığı bölge.Como Gölü İtalya’nın kuzeyinde, İsviçre sınırına yakın, dağlara sırtını vermiş bir göldür. Göl 146 km2 yüzölçümünde, İtalya’nın da üçüncü büyük gölüdür. Göl Y şeklinde olup güneybatı ucunda Como kasabası yer almakta. ..

 


Göl çok büyük olduğu için çok geniş bir alanda kıyıda yerleşim yerleri olduğu gibi dağların üzerinde yeşillikler arasında da  güzel evler yer almaktadır. 

Como gölü Milano Centrala istasyondan direkt hızlı tren veya daha uzun süren tren var. Hızlı tren Como S.Giovanni istasyonuna gidiyor. Önce tren saatlerini kontrol etmek gerek bu istasyondan direkt giden saati kaçırılırsa veya beklenmek istenmezse Gariballi istasyonuna metro ile veya trenle gidip aktarma yapılabilir. Ayrıca Cadorna tren istasyonundan da Como’ya giden trene binmek mümkün. Bileti makinelerden nakit veya kredi kartı ile kolay alınabiliyor. Milano’dan tek gidiş ikinci sınıf compartımanda hızlı veya normal tren ile 4.80 Euro’ya  Bilet saati açık olduğu zaman trene binmeden biletinizi okutup biniş saatinizin bilette görünmesi gerekir. Bileti okutmadan trene binerseniz bilet kontrol sırasında ceza yiyebilirsiniz.

Como Gölünde üç tren istasyonu var birisi Como Loga tam göl kenarına ulaşıyor. S:Giovani istasyonu biraz daha yukarıda olduğu için  göl kenarına inmek için 500-600 metre yürüdük ancak güzel bir parkın içerisinden geçip keyifli bir yürüyüş ile hemen göl kenarına ulaştık. Daha çok bu iki istasyon tercih ediliyor. İstasyon isimlerini özellikle belirtiyorum. Milano’da makineden Como bileti satın almak için giriş yaptığınızda karşınıza üç istasyon çıkınca ne yapacagğnızı şaşırıyorsunuz. Biz hemen yanımızda Como’ya bilet alan İtalya’na sorarak hızlı tren için S.Giovani istasyonuna bilet almamız gerektiğini öğrendik. 

Göl  kıyısında şehir merkezi yer alıyor. Ayrıca yine büyük bir Duomo ve güzel bir Piazze Duoma yani Dome Meydanı var.

Duoma.   Como katedrali bir Roma Katolik katedrali. Bu katedral bölgedeki önemli  tarihi binalardan birisi. İtalya’daki son Gotik katedral. Katedralin yapımına 1396 yılında başlanmış, tamamlanması dört asır sürmüş ve 1770 yılında tamamlanmış.


Bu uzun sürede birçok  sanatçı çalışmış. Büyük ihtimal Como’ya gelene kadar çevrede çok sayıda Dome gördüğünüz için artık göl kenarında katedral görmek istemiyorum duygusuna kapılabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine de size bu katedralin içini ve dışını görmek için zaman ayırmanızı öneririm. .

Hemen önündeki meydanda birkaç şık ve hoş restoran ve kafeler  yer almakta.
 
Biz bu meydanda bir restoran seçerek deniz ürünlü pizza yedik. 


Yemek tercihi için göl kenarında da güzel restoranlarda oturarak göl manzaralı yemek yemek keyifli olabilir. 
 
Göl kıyısındaki çok sayıda iskele bulunmakta. Biz bu büyük gölde tekne ile gezinti yapmak istedik. Tekneye binmek için bir iskeleye gittik, kişi başına 8.90 Euro’ya  tekne gezisi yapabiliyorsunuz. Hiç inmeden gidip gelirseniz bir saat sürüyor.  Biz böyle bir geziyi tercih ettik. 


O arada tekne çok sayıda iskeleye uğruyor. 

İstediğiniz iskelede  inip gezebiliyorsunuz. Oldukça keyifli bir gezi oldu. Göl aslında Y şeklinde ve oldukça büyük,  tekne tüm gölü gezilemiyor  yine de bir saatte gölün havasını koklamış oluyorsunuz. Ayrıca Como gölünde gölün yüksek bir yerine bir füniküler  çıkıp gölü yukarıdan izlemek mümkün.  Yine küçük planörler ile göl üzerinde gezinti yapmak ta mümkünmüş. Bu seçeneği araştırmadık tabi ki.. Como gölünde çok ünlü artistlerin evleri bulunmakta imiş. Bunlar arasında Versace, Madonna, George Cloney , Sylvester Stallone…..

Bizim Como gölü gezimiz yarım günlük olduğu için göl kenarında Como kasabası ile sınırlı kaldı. Göl kenarında Bellago’da görülmesi önerilen kasabalar yer almaktadır. . 
 
Como gölü oldukça ilgi çeken güzel bir bölge. Yeşil, manzaralı, sakin, huzurlu. Mart ayında olmamıza rağmen bizim şansımıza hava güneşlikti ve çok rahat dolaşabildik. Como’ya saat 12’de ulaştık, akşam 18’de ayrıldık. Şehir merkezi ara sokaklar Duoma ve tekne gezisi yaptık. Bu sakin ve huzurlu yerde daha uzun kalmak isteyenler için çok sayıda otel var. 
 
Günübirlik gelmek isteyenler için de Milano’dan çok sık tren ve otobüs seferleri bulunmaktadır.  kısaca ulaşım kolay ve görülmeye değer. İtalya gezisinde bol miktarda tarih koklayıp, müze, sanat deneyiminin üzerine kuzeyde yeşil ve mavi dokusunu da görmek hoş oluyor. 
 
Gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda  yarım günlük Como gezisinin yeteceğini düşünmüştük. Ancak bahar sonu ve yazın gezecekler için ve zaman sorunu olmayan gezginlere bu bölgede en az bir gece kalarak çevredeki kasabaları da gezmek ve gölün yüksek bölgesine füniküler ile çıkmalarını önerebilirim.
 
Como gölünü video ile 1,5 dakikada gezmek isterseniz tıklayınız