Tayland Sokak Lezzetleri

Tayland’a üç yıl önce bir gezim olmuştu. Bu gezide ilk kez sokakta yemek piştiğini görmüştüm. Bizde de sokakta masalarda yemek yenebilmektedir; ancak, yemek mutfakta pişer ve servis dışarıya yapılır. İlk gidişimde sokakta yemek yemeği  denemeyi düşünmemiştik. Thai yemeğini tercih etmemize rağmen restoranlarda yemiştik.
 
Tayland mutfağı zengin bir mutfak. Yemekler bol baharatlı, değişik aromalar içeriyor. Yemekler genellikle bir tabak olarak hazırlanıyor. Aynı yemek çeşidi isteğe bağlı olarak, tavuk, deniz ürünleri, et veya domuz eti kullanılarak hazırlanıyor. Bir tabağın içerisinde noodle  veya sebzeler de eklenmiş oluyor. Yani dengeli beslenmeye dikkat ediliyor. Çoğunlukla yemeğin öncesi bir çorba veya noodle yemiyorsanız yağsız pilav yanında geliyor. Tabi yanında ekmek servisi yok. Yemek sonrası tatlı yerine ağırlıklı olarak Uzakdoğu’nun zengin meyve çeşitlerinden tadabilirsiniz. Tayland ve diğer ülkeler Myanmar ve Kamboçya’da mutfak kültürü birbirine benziyor. Ekmek yok, tatlı yok, meyve bol ve sokakta şişman kişi yok.
 
Bu kez bir aylık Uzakdoğu gezisinde sokakta yemeklerini tatma kararı aldık ve Bangkok’ta ilk günün dışında yemeklerimizi sokakta yedik.  .
 
İlk gün bir Thai restoranda yemek yedik. İki porsiyon biftek ve birer bira için kişi başına 330 Baht, yani 10 dolar ödedik. Bu fiyatı sokak fiyatları ile karşılaştırdığımızda arada çok fiyat farkı olduğu görülebilir. Bu nedenle aşağıdaki resimlerde yemeklerin fiyatları da görülmektedir. Sokakta ortalama 2 veya 3 dolara bir tabak Thai yemeği yemeniz mümkün olmaktadır.
    Noodle ve makarna çeşitleri denemek isteyenler için değişik seçenekler görünüyor.
   Bu tezgahta sadece deniz ürünleri var seçtiğin ürün hemen ızgara yapılıyor.
   Yemeğin üzerine tatlılarınız hazırlanıyor.
    Esin de Tayland’lılar ve diğer turistler gibi sokakta yemeğini yemekte. 
   Bu tavuklar çok çekici görünmüyorlar.
   Meyvalarınız da çok çeşitli.
Sokakta yediğimiz yemeğin menusu, fiyatlar ortalama 50 bahttan yani 4 Türk lirasından  başlıyor    ve bu fiyata bir aksam karnınızı doyurabiliyorsunuz.
   İkinci gece menümüz. Bir tabak 70 baht, bira 60 baht.
 
İkinci gün öğlen menümüz. Vegeteryan ama kızartma. Sağdaki tuzlu, soldaki tatlı niyetine. Toplam 40 bahta   iki cesitten de tattık..
                                                                                                                                                                                                        Yukarıdaki resim muz kızartması ve kahve. Yüzen Pazarda bir Tayland’lı kadın botta sadece muz  kızartması hazırlıyor. Denemek için aldım  Bir porsiyon 40 baht. Kişisel görüşüm taze muz kızarmış muzdan daha lezzetli.
   
Yine fiyatlar ve resimler. Aynı yemeği isteğinize göre, tavuklu, deniz ürünlü veya etli hazırlanıyor.
 
   Başka bir akşam yemeği menümüz
Bulaşıkt da sizin gözünüz önünde yıkanıyor.
 
Biz Tayland mutfağı yemeklerini sokakta tattık, beğendik ve mide sorunu yaşamadık. Siz de tadabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 

2 thoughts on “Tayland Sokak Lezzetleri

  • 15/01/2016 at 03:49
    Permalink

    Kendimde hiç bu sabrı göremiyorum uzakdoğuya bir gün yolumu düşürecek olursam deneyimlerinizden faydalanmayı tercih ederim sayın gezgin

Comments are closed.