Pokhara Gezi Rehberi- Yeşil ve Sakin Nepal

Nepal’in ikinci büyük şehri ve aynı zamanda 4 üncü eyaletinin başkenti olan Pokhara,  Katmandu’nun 200 km batısında yer alıyor. Yüksekliği 8000 metrenin üzerindeki 3 dağ (Dhaulagari, Annapurna 1, Manaslu) bu şehrin sınırları içinde bulunuyor. Annapurna sıradağlarının çevrelediği Pokhara, Phewa, Begnas ve diğer gölleriyle birlikte daha çok doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Annapurna bölgesindeki yürüyüş rotalarının başlangıç noktası olarak tanınıyor.

Mistik Katmandu’nun tarihi tapınakları, sarayları, tozlu ve tütsü kokulu rengarenk sokakları, kalabalık caddeleri, yoğun trafiğinden sonra oldukça farklı ve sakin bulacağınız şehir size huzur vadediyor.

Ulaşım 

Katmandu’dan turist otobüsleri sabah saat 7 de hareket ediyor (1000 NPR- 10 $). Kalabalık ve geniş bir alana yayılan şehirden çıkmak bile uzun zaman alıyor. Virajlı bozuk yollar ve güzel manzaralar eşliğinde sarsıntılı ve yorucu bir yolculuk sizi bekliyor. Meşakkatli yolculuğun Nepal yaşamını daha yakından görmek, öğrenmek gibi artıları da var tabii. Yolculuk boyunca dikkat çekici şeylerden biri de oldukça fazla Coca Cola reklamı olmasıydı. Evler, dükkanlar yer gök her yerde Coca Cola sizinle… Yolculuğumuz molalarla birlikte sekiz saati geçti, Pokhara’ya saat 15.00 sularında varabildik. 

Yerel halkın tercih ettiği daha düşük ücretli otobüslere binilebilir ya da minivan şeklinde araç kiralanabilir ancak  yollar sorunlu olduğundan yine rahat bir yolculuk olmayacaktır. Diğer bir seçenek 25-30 dakikada uçak ile gelmek olabilir (10000 NPR-100 $). Yaşadığımız deneyimden sonra benim önerim kesinlikle uçak olacaktır. Pokhara’da uluslararası bir havaalanı bulunmadığından uçağa Katmandu’dan binmek gerekiyor. Uluslararası havaalanı inşaatı devam ediyormuş. 

Konaklama

Phewa Gölünün kuzey kıyısındaki Lakeside,  turistik otel ve restoranların bulunduğu en güzel bölge. Konaklama için burası tercih edilebilir. Bizim kaldığımız Magnolia Otel de bu bölgedeydi.

Önce video ile gezmek isterseniz;

Gezilecek Yerler

Şehirdeki önemli yerlerin tamamı bir günlük şehir turu kapsamında görülebilir (Kişi başı 25 $). Pokhara ve Chitwan için ulaşım, otel transferi, konaklama ve şehir içi turlarımızı tur şirketleri ile de görüşüp fiyat ve koşulları karşılaştırdıktan sonra Katmandu’ daki otelimizden paket tur olarak aldık (250 $), bunlar için ayrıca zaman harcamadık, çok rahat ettik. 

Bindabashani-Durga Tapınağı

Pokhara’nın koruyucu tanrıçası Durga’ya adanmış bu Hindu tapınağı, Pokhara bölgesinde yaşayan Hindular için önemli bir ibadet merkezi konumunda. Pokhara’nın eski çarşısının yanında yer alıyor.

Burada birçok tanrının  (Ganeşa, Shiva, Krishna,…) tapınağı bir arada bulunuyor. Ganeşa her tapınakta olmak zorundaymış. Önce Ganeşa’ya uğranılır sonra diğer tanrılar ziyaret edilirmiş.

Yatan kaplan görünümünden dolayı Tiger, dağın diğer tarafından bakıldığında balık kuyruğu görünüşünden dolayı Fishtail, zirvesinde tanrı Shiva’nın ruhunun bulunduğuna inanıldığından Holy gibi çeşitli adlar verilen yaygın adıyla Fistail dağının şehirdeki en etkileyici manzarasını  bu Tapınakta  görebilirsiniz.

Geçmişte izin almadan çıkış yapan dağcıların ölümü, halk nezdinde Tanrı Shiva’nın izin vermemesi olarak algılanmış ve kutsal olduğuna inanılan dağa tırmanış izni verilmiyormuş. Ölümlerin gerçek nedeni dağın çok dik olması nedeniyle zorluk derecesinin yüksek olması.

Mahendra Köprüsü

Köprü 11 yıl önce eski Gurka askerleri tarafından yapılmış. Çevre yerleşim yerleri ve köylerden şehre gelenlerin kullandıkları en kestirme yolmuş.

Otobüsle Pokhara’ya gelirken yolumuzun üzerindeki benzer çelik asma köprüleri gördüğümde, Karadeniz’de sürekli sel sularına kapılan ama yılmadan köy sakinleri tarafından yeni yeniden yapılan çocukluğumun  iptidai asma köprülerini anımsadım ve  bu köprülerin üzerinde yürümek istedim. Mahendra Köprüsü’nde muradıma erdim…

Gurka Müzesi

Gurka, yaklaşık 200 yıldır İngiliz ordusuna hizmet eden Nepalli askerlere verilen ad aynı zamanda Pokhara’da bulunan ve geçmişte Nepal Krallığının doğduğu dağlık bölgenin de adı oluyor.

Müze, Nepal’in bu ünlü Gurka askerlerine adanmış.  Gurkalar Falkland, Irak, Afganistan, Birinci Dünya Savaşı  ve İngiltere’nin taraf olduğu  birçok savaşta İngiliz ordusunun bir parçası olarak görev almışlar. Gelibolu Savaşı’nda Türklere karşı  savaştıklarına yönelik bilgiler de Müzede yer almakta.

Oldukça zor sınavlardan geçerek Gurka olan Nepalliler bununla  övünç duyuyorlar, Gurka olmak aynı aynı zamanda bir meslek sahibi olmak anlamına da geliyor. Fakirliğin gözü kör olsun !!! Turizm ve doğası dışında önemli doğal kaynağı bulunmayan Nepal’in de insanı kullanılmış.

Gurka’ların mottosu “It is better to die than to be a coward-Ölmek bir korkak olmaktan iyidir”  Peki hangi amaç uğruna ve kim için öldüğünün bir önemi yok mu? Gördüğüm en anlamsız kahramanlık müzesiydi. Yine de gezeceğim derseniz yabancılar için giriş ücreti  200 NPR.

Annapurna Kelebek Müzesi 

Araştırmacılar, doğa severler ve meraklısı için çok değerli olduğunu düşündüğüm küçük ve oldukça sade bir doğa tarihi müzesi. İklimi ve coğrafi konumu nedeniyle Nepal’de  660 kelebek türü bulunmuş.  Bu bölgede yaşayan  tüm kelebek türlerini, en geniş kanatlı kelebeği, sivrisinek, böcek, kuş ve diğer canlıları görmek ve öğrenmek isterseniz Tribhuvan Ünivesitesi Prithui Narayan Kampüsü içindeki müzeye giriş ücretsiz. 

Pokhara Bölge Müzesi

Nepal’in batı bölgesinde yaşayan etnik toplulukların yaşam tarzlarına, kültürüne, dini ve günlük ritüellerine ilişkin bilgi ve belgelerin sunulduğu yine meraklısına hitap eden çok mütevazı bir müze. 

Müzedeki bilgilerden Tharu, Kusunda, Magars, Gurung, Thakali, Gaine, Newar, Chepang ve Mustang’ların bu bölgedeki başlıca etnik gruplar olduğunu ve bu grupların öne çıkan özelliklerini, sayıca  azınlıkta olmakla birlikte Thakali’lerin en başarılı iş adamı, Gaine’lerin  profesyonel müzisyen, Mustang’ların en kültürlü grup …olduğunu  öğreniyoruz. 

Dünya Barış Pagodası

Pokhara’nın güneybatısında, Annapurna sıradağları ile Phewa gölüne bakan şehre hakim bir  tepenin üzerine kurulan Tapınak, Lumbini’den sonra Nepal’deki ikinci barış tapınağı ve Dünyanın en güzel manzaralı pagodaları arasında sayılıyor.

Hiroşima ve Nagazaki şehirlerinin bombalanmasının yarattığı yıkımdan çok etkilenerek kendini şiddeti yok etmeye adayan Nichidastsu Fujii (1885-1985) savaştan sonra Nipponzan Myohoji Vakfı’nı kurmuş. Bu Vakıf tarafından ilk Dünya Barış Pagodası Japonya’nın Hanaokyama şehrinde inşa edilmiş ve  tüm Dünyada barışı  yaymak amacıyla  toplam 100 pagodanın yapımı hedeflenmiş. Şu anda barış pagodası sayısı 80. 

Yüksek Tapınağa arabaların en son park ettiği yerden epeyce bir merdiven çıkıp yürüyerek ulaşılıyor. Gördüğünüz muhteşem manzara yorgunluğunuzu alıyor.  Giriş ücretsiz.

Pagoda ziyaretini,  şehrin  panoramik manzarasını en güzel görebileceğimiz Elite Organic House’ da masala çayı eşliğinde sonlandırdık ki ziyaretin en sevdiğim bölümü oldu.

Tibetan Refugee Camp/ Tibet Mülteci Kampı

Çin’in 1975 yılında Tibet’i işgali üzerine Hindistan, Nepal ve Amerika’ya giden binlerce Tibetli yaşamını bu ülkelerde halen mülteci olarak sürdürüyor. Pokhara’da da iki Tibet mülteci kampı var. Ziyaret ettiğimiz kamp, küçük bir manastır, evler, okul, Tibet takı ve el sanatlarının satıldığı birkaç  dükkandan  ibaretti.

Gupteshwor Mahadev Mağarası

5000 yıllık olduğu düşünülen mağara, Güney Asya’daki en büyük mağaralar arasındaymış.  Mağaranın giriş bölümü aşağıda görüleceği üzere oldukça ilginç dekore edilmiş.

Mağarada kireç taşının zamanla aşınmasıyla doğal olarak oluşan, Shiva’nın yaratma gücünü temsil eden “Shiva Lingamı”  nedeniyle mağaranın dini önemi de var, Tanrı Shiva’ya adanmış 600 yıllık bu antik tapınak aynı zamanda Hinduların hac ziyaret mekanı. Mağara içindeki Tapınağın başında görevli bekliyor, yabancıların Tapınağı ziyaretine ve fotoğrafının çekilmesine kesinlikle izin verilmiyor.

Tapınağı geçip aşırı nemden kayganlaşmış zeminde dikkatle yürüyor, kayaların arasındaki dar dikey aralıktan sesi kendinden daha cezbedici Devi Şelalesini görüyoruz.

Meraklıları şehirdeki diğer  Mahendra ve Chamere Gufa- Bat mağaralarını da  görebilirler. Giriş ücreti 100 NPR.

Devi’s Falls/ Devi Şelalesi

Yerel adı Patale Chango olan Pokhara’nın bu ünlü şelalesi şehir merkezinin 2 km güneybatısında yer alıyor. İsviçreli Davis’in 1961 yılında şelalede hayatını kaybetmesi üzerine bu adı almış. Mahadev Mağarası’nın bulunduğu yolun tam  karşısında bulunan şelaleye bir çarşı içinden geçilerek ulaşılıyor. Giriş ücreti 30 NPR.

Phewa Gölü 

Nepal’in ikinci en büyük gölü. Göl çevresinde yürüyüş yapmak, kano ile gezmek ve gölün ortasındaki adada bulunan pagoda tarzında yapılmış Hindu Tal Barahi tapınağını ziyaret etmek, burada yapılacak başlıca aktiviteler.

Ya da fotoğraftaki gibi göl kenarında oturup enfes göl manzarası karşısında derin düşüncelere dalabilirsiniz. Tercih sizin. 1 saatlik kano turu 550 NPR, bu ücrete kişi başı 20 NPR can yeleği ücreti ekleniyor. 

Trekking Turları  ve Doğa Sporları 

Annapurna sıradağları üzerinde süre ve mesafe açısından farklı seçenekte birçok yürüyüş rotası bulunuyor, bu yürüyüşler Pokhara üzerinden gerçekleştiriliyor. Annapurna bölgesi aynı zamanda Dünyanın en iyi yamaç paraşütü bölgeleri arasında sayılıyor. 

Seyahat planımız kültür amaçlı olmakla birlikte hazır trekking cennetine düşmüşken yürümeden olmazdı. Bir günlük kısa turda iki seçeneğimiz vardı; Gün doğumu ve  gün batımının da izlenebildiği Sarangkot’a ya da Avustralya Kampına  yürümek. Norangkot’ta gün doğumu izlemiştik ancak sis nedeniyle Everest’i görememiştik. Bu kez Annapurna’yı görmeyi şansa bırakmamak için Avustralya Kampını tercih ettik.

Rehberli tur aldık (25 $) yolun sizi götürdüğü kolay bir rota olduğunu söyleyebilirim. Güne saat 7.00’de başladık, bir saat kadar süren araba yolculuğu ile önce Kande’ye gittik, yürüyüş  Kande’den başlıyor, 1,5 -2 saatte  Avustralya Kampına ulaşılıyor. Kampa tam zamanında gelmişiz, 10-15 dakika sonra Annapurna yüz görümü isteyen gelinlik kızlar gibi yoğun bir sis perdesinin arkasına saklandı, neyse birkaç külah karesi yakaladık.

Avustralya Kampı’nda verdiğimiz uzunca moladan (gecikme tamamen bizden kaynaklandı sanırım çok sevdik, ayrılamadık) sonra devam eden yürüyüşümüz Phedi’de son buldu. Tahminen 40 dakika süren bir araba yolculuğu ile 16.00 sularında Pokhara’ya döndük. İlk kez bu kadar yakından ve çok sayıda kartalın birlikte uçtuğunu gördüm. Kartalların gökyüzündeki özgürlük hissi veren valslerini izlemek müthişti. Mutlu kuş seslerinin eşlik ettiği, Nepal’in o özlediğimiz köy kokusunu da aldığımız, güzel ve keyifli bir yürüyüş oldu. Rehberimiz buradaki ağaçların kırmızı çiçekler açtığını ve doğanın bütünüyle kırmızıya büründüğü Nisan ayının yürüyüş için en uygun dönem olduğunu belirtti. Temmuz ve Ağustos ayları Muson yağmurları nedeniyle en kötü dönemmiş.

Doğa yürüyüşçülerinin yanı sıra  bölge, rafting, yamaç paraşütü gibi ekstrem spor meraklılarını da  kendine çekiyor. 

Bunların dışında şehirdeki  en özgün müze olan Uluslararası Dağcılık Müzesi görülebilir, Sarangkot’da gün doğumu veya batımı izlenebilir, yoga ve meditasyon merkezlerinde kalınabilir.

Yeme İçme ve Alışveriş

Göl kenarındaki  ana cadde üzerinde  seyahat acentaları, restoranlar ve dükkanlar sıralanmış. Bu dükkanlarda yak hayvanının yününden yapılmış şallar, atkılar, kaşmir kıyafetler, çantalar, masklar, heykeller gibi Nepal’e özgü eşyalar ile outdoor ürünler satılıyor. Her koşulda pazarlık şart! Bir zaman sonra pazarlık yapmak bağımlılık yaratıyor, fiyatı uygun ürünlerde bile pazarlık yapmadan duramıyorsunuz!

Hem geleneksel Nepal  hem de turistlere yönelik yemeklerin  bulunabileceği birçok restoran var. Nepal’in geleneksel yemeği  Daal Bhat için Thakali Kitchen’ i  önerebilirim. Nepal yemekleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Nepal Gezi Rehberi yazımızda paylaşıyoruz.

Bu arada Nepal’in mistik şehri Katmandu’yu tanıtan  Katmandu Gezi Rehberi’ni   linkten okuyabilirsiniz.                

Son Söz 

Nepal’in gördüğümüz her şehri bize bambaşka duygular yaşattı. Pokhara, doğası, yeşili, sessizliği ile insana sükunet veren bir şehir.  Sunduğu aktivitelerle  trekkingçiler ve ekstrem sporla uğraşanların zaten ilgi odağında olan şehri Nepal’i tüm yönleriyle tanımak isteyen kültür gezginlerine de şiddetle öneririm. Başka bir faaliyet yapmayacaksanız 2-3 gün yeterli olacaktır.    

 

 

 

10 thoughts on “Pokhara Gezi Rehberi- Yeşil ve Sakin Nepal

 • 27/03/2019 at 17:54
  Permalink

  Harika. Teşekkürler. Umarım bizde gideriz.

  Reply
 • 28/03/2019 at 00:48
  Permalink

  Adil Bey, tez zamanda isteğinizin gerçekleşmesini diliyorum. Sağ olun.

  Reply
 • 30/03/2019 at 01:13
  Permalink

  Gezi yazilarınız artık referans kaynağı niteliğinde, gerçekten hem kutluyor hem de daha sonra gezecek olanlara değerli bilgiler aktarmak için verilen bu emek lere gerçekten teşekkür etmek istiyorum.

  Reply
 • 30/03/2019 at 01:20
  Permalink

  Devamla; gezilerinizin ve gezi yazilarinizin daha da artmasını diliyorum. Güzel geziler paylaşımcı ve bulasinca daha da güzelleşir ya…
  Sevgiyle
  Salim Koç

  Reply
 • 30/03/2019 at 01:22
  Permalink

  “paylaşınca” doğrusu idi

  Reply
  • 31/03/2019 at 19:02
   Permalink

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Her hafta bir yazımızı paylaşıyoruz. Elimizden geldiğince gezmeye, yazmaya, paylaşmaya ve bu tutkumuzu bulaştırmaya devam edeceğiz…

   Reply
 • 30/03/2019 at 19:48
  Permalink

  Emegine saglik seyahat edeceklere cok guzel rehber olacaktir emeginize ve yureginize tesekkurler

  Reply
 • 31/03/2019 at 19:15
  Permalink

  Şaziye Hanım çok teşekkür ederim. Umarım çabalarımız karşılık bulur, diğer gezginlere yol gösterici olur.

  Reply
 • Pingback:Nepal Gezi Rehberi | Gezginim Gezgin

 • Pingback:Vahşi Nepal – Chitwan Ulusal Park'ta Safari | Gezginim Gezgin

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz