Nara Japonya’nın Tarihi Başkenti ve Todaiji Tapınağı

Nara şehri Japonya’nın çok turist çeken şehirleri Tokya, Osaka ve Kyota kadar bilinmese de Japonya’yı gezenlerinin yolunu düşürmesi gereken bir şehir. Nara, Osaka, Wakayama ve Kyoto şehirlerine komşu, tarihi çok eskilere dayanan, ormanlarla kaplı dağlar arasında bir şehir. Tarihi şehir 700′ li yıllarda 100 yıl kadar Japonya’nın başkenti olmuş. Şinto Budizm kültürü ve mimarisini yansıtan, tapınaklarıyla ve geyiklerin özgürce dolaştığı parkıyla ünlü, turistlerin ilgisini çeken bir yerleşim alanı.

Nara’nın merkezine değişik zamanlarda gitmiş ve  tapınakları gezmiştik. İlkbaharda nehir boyunca dizili ağaçları seyrederek  sakuraların, kitazumi ağaçlarının çiçeklerinin tadını çıkarmıştık.  Bu yıl televizyonda sonbaharda özellikle momiji (Japon akçaağacı) ağaçların yapraklarının renk cümbüşünü ve parkta dolaşan geyikleri görünce yine gitmek istedik ve yola çıktık araba ile.

Aslında Japonya’da en iyi ulaşım yolunun tren olduğunu belirteyim. Nasa’ya ulaşım da trenle daha kolay. Tokyo’dan trenle 3 saat, Osaka ve Kyoto’dan bir saatlik yolculuk ile ulaşılabiliyor. Nasa Tren İstasyonu’ndan da  parka ve tapınağa yürüyerek ulaşmak mümkün. 

Bizim gezimiz şehir merkezindeki olan parkla başladı. Parkta bazı ağaçların yaprakları dökülmüştü ama momiji ağacının yaprakları sarı kahverengi kızıl ve hala yeşil yaprakları ile özellikle güneş ışığının yansımasıyla göz zevkine hitap ediyordu. 

Parkın uzantısı ormanlık ve geniş bir alana yayılıyor. Erken saatlerde az olan ziyaretçi sayısı giderek artıyordu. Her yaştan ve değişik ülkelerden gelen turistler parkta dolaşıyor, ani belgelemek için fotoğraflar çekiyordu bizim gibi.

Nara Parkı özgürce dolaşan geyikleri ile ünlü. Tanrıların ulağı olarak görülen kutsal geyikleri halk seviyor. Geyikler de insanlara alışık olduklarından zarar vermiyorlar. Geyiklerin boynuzları görevliler tarafından  kesildiği için halkı yaralama olasılığı az olmasına rağmen yine de uyarı işaretleri asılmış çevreye. Parkta geyikleri beslemek için paketlenmiş bisküviler satılıyor, fiyatı iki dolar civarında. Biz de geleneği bozmadık birkaç geyiğe büsküvi yedirdik. Genelde geyikler parktaki çimenleri yiyorlar ancak sonbaharda çimenler kuruduğu için gelen ziyaretçilerin beslemesinden çok mutlular ve insanlara yaklaşıyorlar.

Parkın bir bölümünde yer alan Todaiji Tapınağı 752 yılında yapılmış ve çok büyük bir tapınak. Dünyadaki en büyük bronz Buda heykelini (Daibatsu Buda) barındırdığı için ünlü. Çok büyük ahşap bir girişi var. Yakından bakılınca ahşap yapının zamanla yıprandığı görülebilir.

Kapıdan yüz metre uzaklıkta 48 metre yüksekliğinde ahşap tapınak tüm ihtişamı ile selamlıyor ziyaret edenleri. Tapınağın uzantısı olan binalar yolun sağında ve sonunda yer alıyorlar. Ahşap tapınak binası tarihi boyunca iki kez yangın geçirmiş ve restore edilmiş. Çatıda altın kaplamalı balık kuyruğu seklindeki süsleme çok uzaklardan bile görülebiliyor.

Tapınağın girişinde tütsülerin yakıldığı, duaların edildiği büyük bir çanak var. Düşük fiyatla satılan tütsüleri Budist olan da olmayan da  alıp duasını ediyor. Tapınağın giriş ücreti 5 dolar civarında.

Zemini beton olan tapınağa girilince karşınıza devasa bir Buda heykeli çıkıyor. Yüksekliği 15 metre ve 400 ton bronz kullanılmış, oturmuş vaziyette.

Heykelin iki yanında koruyucu görünüşü ürkütücü 7 metre yüksekliğindeki ahşap heykeller de ilgi çekici.

Özellikle yeni yıl başlangıcında ziyaret edilen bu tapınak UNESCO tarafından korunmaya alınmış.

Nara’da görmeye değer iki tapınak daha bulunuyor. Biz diğerlerini gezmeyi bir başka zamana sakladık. Tapınak çıkışında omamarı (bizdeki muskalar gibi)  ve irili ufaklı hediyelikler satan tezgahlar ve küçük dükkanlar sıralanmış. Park ve tapınağın olduğu alanda eski eserlerin sergilendiği bir müze de bulunuyor.

Nara sokaklarında yöreye özgü sushileri ve geleneksel Japon yemeklerini tadabileceğiniz lokantaların yanı sıra diğer ülke yemeklerini de deneyebileceğiniz küçük lokantalar da bulmak kolay.

Nara’yı ilkbaharda sakuraların, sonbaharda momiji ağaçlarının renk cümbüşü ile dolaşabilirsiniz. Tarihi şehrin tapınaklarında dolaşıp, dualarınızı edip, geyikleri elleriniz ile besleyip, yerel lezzetleri tatmanız dileği ile. Japonya programlarınızda gezilecek yerler arasına Nara’yı unutmayın.

One thought on “Nara Japonya’nın Tarihi Başkenti ve Todaiji Tapınağı

 • 20/12/2019 at 13:48
  Permalink

  Nursencigim Narayi renk cumbusu parklari icinnde dolasan geyikleri ve Muhtesem talpinaklari ile bize tanittigin icin tesekkurler
  Kalemine saglik
  En kisa zamanda bu sehri gezmek umuduyla sevgiler

  Reply

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz