Küba Gezi Rehberi – Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik Ülkesi

Sistem dışı  değişik en çok görülmek istenen ülke…

Küba bildiğimiz sistemlerden farklı daha fazlasını tüketme duygusundan sıyrılmış mutlu insanların yaşadığı bir ülke.

Başkenti Habana. Diğer önemli şehirleri Santa Clara, Centifigues, Trinidad, Santiago Domingo, Varadero, Vinales ( Pınar Del Rio ). En güvenli ülkelerden biri, işsizlik yok Küba halkı  yarınınından endişesiz. Herkesin işi var, evi var, ulaşım, sağlık ve eğitim ücretsiz ve kaliteli…Dünyanın en gelişmiş ülkesi Amerika da 4 milyon evsiz varken, Küba’da sokakta evsiz yok. Herkese temizlik ürünleri ücretsiz veriliyor, seçtiği yerde ücretsiz yaz tatil yapabiliyor, ülkede suç oranı çok düşük, tüm ürünler organik, tavuk çiftliği yok, herkese ayda kişi başı 2 kg et veriliyor, ülkede zehirli bitki yok, büyükbaş hayvanlar devlet malı olarak çiftçiye veriliyor, inekler devlet malı, süt devlete ait

Evler solar ev  denilen tek girişli ortada büyük avlusu bulunan 80 dairelik yerleşim yerleri.

En büyüğü 2 oda 1 salon ve yaşam avluda. Bunun yanında tek katlı İspanyol mimarisi ile yapılmış müstakil evlerde de yaşam sürüyor. Eğitim ve sağlık çok önemseniyor, sokakta silahlı kimse yok, asker ve polis görevleri bittiğinde silahını iş yerinde bırakıp evine silahsız olarak gidiyor. Kız çocuklarına ayrı önem veriliyor. Bir kız çocuğu 15 yaşına geldiğinde tüm ailenin katıldığı özgürlük seromonisi düzenleniyor.

Resmi evlilik az, çocuk hem anne hem babanın soyadını taşıyor, resmi olarak kişi tek bir kişi ile evlenebiliyor. Siyasetçi eski işinin maaşını alıyor. Yani siyaset yapıyor diye ayrı bir imtiyazı bulunmuyor. Herkesin bir evi bir arabası olabiliyor, fazlasına izin verilmiyor.

Evler ambargodan dolayı bakımsız, sokaklarda 1950 ‘li yıllardan kalma yıkılmak üzere olan yapılar var ama insanların buna rağmen mutlu yaşadıklarına şahit oluyorsunuz…

Mutluluk endeksinde Türkiye’ den önde olan bir ülke.

Küba’da iki para birimi kullanılıyor. Turistlerin kullandığı  CUC (Cuban Convertible Peso,) 1 CUC=1 $,  Ülkede halkın kullandığı para birimi ise CUP (Cuban Peso)

Asgari ücret 10 Cuc, doktor maaşları 30 Cuc, maaşların düşük olduğuna bakmayın, kira ödemiyorlar, ulaşım, eğitim ücretsiz, telefon-su-elektrik belirli limitlerde ücretsiz, limit aşılırsa en fazla 2-3 Cuc ödüyorlar. Yerel para birimi pezo, 1 Cuc= 24 pezo ediyor. Yerel para ile her şey daha ucuz. Ancak turist olarak gittiğinizde Cuc para birimini kullanmak zorundasınız.
Kuba bir Karayip ülkesi, bundan dolayı giderken mutlaka Aralık, Ocak, Şubat ayları tercih edilmelidir. Bu sezon kuru sezon olarak adlandırılıyor daha sonrasında yağmur ve fırtınalı aylar başlıyor. Havana için en kötü dönem olarak Haziran, Temmuz, Ağustos ayları kabul ediliyor. Kuba Miami’ ye 90 mil uzaklıkta  bu nedenle turizm çok hareketli, fiyatlar buna bağlı çok yüksek, kesinlikle ucuz bir ülke değil. Ortalama bir yemek 10-15 Cuc, içecekler 4-6 Cuc arasında. Taksi ile ulaşım 10- 15 Cuc civarında. Konaklama olarak birçok otel olduğu gibi Casalarda da kalınabilmektedir. Casa Kübalıların yaşadıkları evlerin bir odalarını kiraya verebildikleri evlerdir. Casalarda gecelik 20-50 Cuc arası kalınabiliyor. Bütün casalar devlet denetiminde.

Bu yazıda tarihine ilişkin detaylı açıklama yapamadık. Küba’yı görmeden bu farklı ve güzel ülkenin önce tarihini okumak gezinizi daha anlamlı kılacaktır. 

Blogda Küba’yı gezmeden görülmesi önerilen filmler ayrı bir yazı olarak yer almaktadır. Bu filmler de tarihi konusunda sizi bilgilendirecektir.

Küba’yı Görmeden İzlemeniz Gereken Filmler

HABANA ( Havana )

Havana’ da gezilecek yerler 3 ana bölgeye ayrılmaktadır. Havana Vieja (Eski Habana), Centro Habana ve Vedado (Yeni Habana ).

Bunlardan en önemlisi turizmin merkezi olan Eski Habanadır. Eski Habana yürüyerek gezebileceğiniz birbirine yakın alanlardan oluşur. Centro Habana ve Yeni Habana için bir ulaşım aracı özellikle taksi kullanmanız gerekiyor. Gelelim Havana’da gezilecek yerlere;

Plaza Del Catedral 

San Cristobal De La Habana’ da olarak adlandırılan Havana’ nın en turistik noktasıdır.

Ortada bir katedral, hemen karşısında tepesinden Royal Palm Ağacı  hamile bir kadına  benzeyen göbekli palmiye yükseliyor. Yine aynı yerde  Museo De Arte Coloniel yer alıyor.

Katedral arkanızda iken soldaki kemerli bina Palacio Del Conde; bugün El Patio adıyla restoran olarak kullanılan 1760 yılından kalan eski bir saraydır.


Önünde Anterio Gates’in heykeli yer almaktadır. Meydandaki Katedral ücretsiz gezilebilir. Bu meydanda geleneksel giyimli kişilelrle 1- 2 Cuc karşılığında fotoğraf çektirebilirsiniz.

Katedralin hemen sağ tarafındaki sokağa girişte mohitosu ile ünlü yazar Ernest Hemingway uğrak yeri olan Cafe La Bodeguita Del Medio’da mohito molası verebilirsiniz. 

Plaza De Armas 

Ortasında Royal Palm ağaçlarının yükseldiği bir park, parkın ortasında Cespedes Heykeli, parkın etrafında ise bahçesi çok güzel Museo De La Ciudat şehir müzesi, müzenin önünde parke yolu, müzenin tam karşısında otel olarak kullanılan bir bina ile güzel bir meydan.

Yine parkın sağ tarafında mini Meryem Ana Şapeli yer alıyor.

Meydandan biraz aşağıya doğru yürüyünce Castillo De La Fuerza’yı görebilirsiniz.

Korsan saldırılarına karşı kullanılan kale bugün ücretli olarak gezilebilen bir müzeye dönüştürülmüş. Ayrıca parkın etrafındaki arka sokaklarda Che’ nin de otomobilinin bulunduğu Otomobil Müzesi, Seramik Müzesi Plaza De Armas’ı Obispo Caddesi’ ne bağlayan Mercaderes Caddesi’ nde Muzeo De Bumbeos ( İtfaiye Müzesi ) ve Simon Bolivar Heykeli görülebilir

.


Plaza De Armas’ ın yakınlarında Devrim Müzesi ve Muzeo National De Bellas Artes yer almaktadır. Devrim Müzesinin giriş ücreti 8 Cuc olup, devrime ait birçok resim ve materyali görebiliyorsunuz. Müzenin önündeki park Anıt Park olarak adlandırılıyor. Kısaca bu bölgede zamanınıza ve ilgi alanlarınıza göre gezebileceğiniz çok sayıda müze yer alıyor.

Anıt Park’ ın tam karşısında Kübalı ve uluslararası sanatçılara ait resimlerin yer aldığı Muzeo Natinal De Bellas Artes’ in giriş ücreti 5 Cuc.

Experimental Taller Galery de Plaza De Armas yakınlarındadır.

Burası da yerel ressamların bir arada çalıştığı ve eserlerini sergileyip sattığı görülmesi gereken yerler arasında.

Plaza De Armas’ ın sahil şeridinde Park Cespedes yakınında Atatürk’ ün büstünü de görebilirsiniz. Ülkedeki tek devlet adamı büstüdür.

Plaza  Vieja 

Çok eski ve çok güzel bir meydan.

Ortada üzerinde bir kadın olan horoz heykeli.

sağda  yer alan Camara Oscura da 2 Cuc ücret ile gezilebilmektedir. Camara Oscura; Lenardo Da Vinci’ nin yaptığı prizmalar ile Habana’ nın sokaklarının ve yapılarını canlı olarak önünüzdeki çanakta izleyebildiğiniz bir kuledir.

Meydanın etrafında çok güzel eski yapılar restoran ve kafeler yer almaktadır.

Plaza De San Fransisco De Asis 

En önemli eski meydanlardan biri, meydanın tam karşısında turist gemilerinin yanaştığı liman bulunduğundan çok hareketli.

Sağ tarafında Bazilico De San Fransisco De Asis isimli çok eski bir kilise bulunuyor.

Kilisenin önünde sakalına dokunup ayağına bastığınızda şans getirdiğine inanılan bir heykel bulunmakta.

Meydanda bank üzerinde Chopen’ in oturduğu bir heykel ve önünde modern başka bir heykelin bulunduğu eski Lonca Binası görülebilir.

Bu meydandan sağ tarafa denize doğru yürürseniz tahmini 2 km sonra yerel hediyelik ürünleri (ahşap ürünler, resimler, çantalar gibi) çok uygun fiyata bulabileceğiniz Açık Pazar’ a ulaşırsınız. Yol üstünde ilginç binalar var.

Obisbo Caddesi 

Plaza De San Fransisco’ dan 15- 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde Habana’ nın en hareketli turistik caddesi.

Sağlı sollu alışveriş dükkanları, kafeler, restaurantlar yine bu yol üzerinde Hemingway’ in kaldığı meşhur Ambus Mundos Oteli bulunuyor.

Bu caddenin sonunda Capitol Meydanına doğru sol tarafta Ernest Heminhway’ in meşhur ettiği bar Floridita, yanında Habana Club isimli rom ve puro satış merkezi yer almakta.

El Capitolio 

Obisbo Caddesi’ nin sonunda etrafında eski model arabaların  ve ortasında bir parkın olduğu bir meydana ulaşılıyor. Meydanın karşısında Washington’ daki DC Binasının neredeyse aynısını görebileceğiniz El Capitalio Binası yer almaktadır. Burası beş bin işçi ile 1926- 1929 yılları arasında inşa edilen yedi milyon Amerikan Dolarına mal olmuş elli beş kolonlu bir binadır. Önce Küba Parlamentosu olarak kullanılırken devrimden sonra Bilim ve Teknolojisi Akademisi’ne dönüştürülmüş.


Sağ tarafta Poseo De Martin Caddesi üzerinde Tiyatro Binasını, Park Central Oteli’ ni ve yolun aşağısında Manzara De Gomez Kempinski otelini ve altında yer alan Küba’ nın tek ve en büyük AVM sini görebilirsiniz.

Parkın etrafında bulunan üstü açık Amerikan arabaları sizi 15- 20 Cuc ücretle Devrim Meydanı’ na götürüyor.

Devrim Meydanı 

Vadedo bölgesindeki bu meydan 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı büyük meydandır. 12 kilometrekare büyüklüğünde olan bu meydanda İçişleri Bakanlığı’nın Binasının üzerinde Che Guevera slüetini görebilirsiniz.

Telekominikasyon binasının üzerinde de Kübalı devrim kahramanı Camilo Cienfuegos’un silüetini görebilirsiniz.

Meydanın tam ortasında Jose Martin Heykeli 18 metre uzunluğunda heykelin yanında ise 109 metre uzunluğunda bir anıt yer almaktadır.

Malecon 

Malecon Küba’ nın en uzun sahil şerididir. Körfezin başlangıcında El Morro Kalesi’nden başlayıp yaklaşık 7 km sonra Miramar’ da sonlanmaktadır. Miramar şehrin en yeni bölgesi olup, birçok elçiliğin bulunduğu yer aynı zamanda Malecon sahili bölge halkının yaz aylarında akın ettiği eğlence ve yürüyüş yoludur. Yolun üzerinde 1950 yıllarından kalma gerçekten yıkılmak üzere olan birçok bina bulunmakta.  Bu sahilde sol tarafta şehrin en turistik oteli olan Otel De National yer almaktadır.

Malecon’un sahilini takiben Fabrica De Arte Cubano’ya ulaşabilirsiniz. Burada Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri yerel halkın da katıldığı dans gösterileri yapılmaktadır.  Restoran ve kafeleri ile keyifli bir bölge.

Yeni Habana 

Eski Habana’ dan buraya taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Callegon De Hamel; African Kübalıların yaşadığı ilginç bir caddedir.Caddede John Lennon Parkını ve Habana Üniversitesi’ni görebilirsiniz.

Colon Cemetery 
Burası da Yeni Habana bölgesinde mutlak görülmesi gereken yerler arasında. Mezarlık deyip geçmeyin hayran kalacaksınız.

Playa Del Este

Şehir merkezine 20-25 dakika mesafede olup, Habana’ lıların ve turistlerin çok rağbet ettiği bir plaj olup, taksi ile 20 Cuc tutmaktadır. Rüzgar yok ise deniz sakin ve temiz oluyor.

Casablanca 

Burası Plaza San Fransizco’ ya yakın sahilden tekneler ile veya El Morro Kalesi’ nden yürüyerek ulaşabileceğiniz bir yerdir. Çok büyük bir İsa Heykeli sizi karşılamaktadır. Heykelin yanına ulaşltığınızda ise muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

Bu heykeli diktatör Batista devrimcilere karşı zafer anıtı olarak yaptırmış ancak heykel bitiminden bir hafta sonra kendisi ülkeyi terk etmek zorunda kalmış. Heykelin hemen yakınında Che’ nin kaldığı ev bulunmaktadır.

Sahile doğru yürüyüş mesafesinde bir savaş parkı var, burada devrimde kullanılan araçlar, silahlar, tanklar ve uçak parçaları görülebilir.

Parkın sonunda El Morro Kalesi’ ne ulaşılmaktadır.

 VİNALES (PINAR DEL RİO)

Havana’dan özel araçla 2- 2,5 saatte, otobüsle 3,5- 4 saatte ulaşılan fiyat olarak içinde yemeği 60 Cuca otellerden alınabilecek turlarla gidebilirsiniz. Şeker kamışı ve tütün yetiştirilen çok verimli topraklara sahip Küba’nın tarım merkezidir. Burada yeşillik ve manzaralı bir vadide tütün puro işleme  çiftlikleri görülebilir. Yine burada Puerto De Ancon isimli kireçtaşından oluşmuş kölelik döneminden kalma dar bir geçit, etrafında küçük bir müze ve restoran var. Burada  botlarla gezilen Vinales De Cueva Del İndio mağarası görmeye değer. Daha sonra  yüksekliği 120 metre genişliği 180 metre olan üzerinde resimler olan Mural De La Prehistoria kayalıklarına ulaşılabiliyor. Kayalıklar üzerinde yer alan çok büyük yılanlar, dinazorlar, deniz canavarları ve insan figürleri ile evrim teorisi resmedilmek istenmiş.

Devrimden sonra 18 ressamın 4 yılda bitirdiği 1961 yapımı bu kaya resimleri 2 futbol sahası büyüklüğünde. Dünyanın en büyük yağlı boya tablosu. Havana’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir vadi. Dönüş yolunda da muhteşem manzaralar size eşlik ediyor.
CIENFUEGOS

Cienfuegos yüz ateş anlamına geliyor 1830 yılında buradaki İspanyol valisinin adıdır. Havana’dan Trinidad’ a giderken arada kalıyor. Havana’ dan 4- 4,5 saatte ulaşılıyor. Bundan sonra Trinidad’ a 1,5 saatlik bir mesafe var. Bu yol üstünde önce II.Dünya  Savaşı’nda çok öneml yeri olan Domuzlar Körfezine ulaşılıyor. Küba devriminde önemli yeri olan, şimdilerde ise yazın Kübalıların ücretsiz tatil tesisleri olan bir alan. Yine yol üstünde timsah çiftliğini de ziyaret edebilirsiniz.

 

Cienfuegos şaşırtıcı bir şekilde çok düzenli ve çok temiz. Burada yerleşik Kübalıların büyük kısmı beyaz tenli. İki önemli caddesi ve güzel bir sahili var.

Bu caddelerdeki dükkanlarda meşhur gençleştirici Alice kremini de bulabiliyorsunuz. Şehrin tam göbeği Pargue Jose Marti.

Cienfuegos devrim kahramanlarından Camillo’nun doğduğu yer. Buranın bir diğer ünlüsü de caz duayeni Benny More. Cienfuegos küçük ama çok sempatik bir şehir. Cienfuegos’ dan Trinidad’ a gelirken Playa Larga plajına geliyorsunuz. Gerçekten muhteşem bir deniz var.

Hemen karşısında yer alan doğal bir balık gölünde de muhteşem manzarası eşliğinde yüzülebiliyor.

TRINIDAD

Sanspirad kentine bağlı Unesco tarafından korumaya alınmış rengarenk evlerin olduğu eski bir İspanyol sömürge kenti.

1500 yılında Kristof Colomb ve oğlu tarafından burada büyük bir katliam yapılıyor. Müthiş verimli tarım arazilerini işlemek üzere Afrika’ dan köleler getiriliyor. Viazul adlı otobüslerle buraya 6 saatte 20 Cuca ulaşıyorsunuz. Şehrin merkezinde merdivenleriyle meşhur Plaza Major  özellikle geceleri çok hareketli.

Bu merdivenin olduğu alan Casa De La Musica, meydanda Trinity Kilisesi, Museo De Romantica’yı (Seramik Müzesi) görebilirsiniz.

Yine meydanın sağa dönen sokağında ballı romu ile meşhur La Chancarebarını görüyorsunuz. Trinidad’ a 9- 10 km mesafede Ancon plajı var. Trinidad’ dan Santa Clara’ ya tahmini 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.Yol üzerinde zamanında kölelerin takibi için kurulan İznaga Kulesini görebilir vadiyi kuleden 2 Cuc karşılığında izleyebilirsiniz.

SANTA CLARA

Küba’nın orta bölümünde  Villa Clara bölgesinin başkenti. Şehirle özdeşleşmiş tren Bilindado  ve CHE müzesi ve anıtı bulunmaktadır. Tren Blindado Batista askerlerinin pusuya düşürüldüğü tren, vagonlarda döneme ait resimler ve eşyalar bulunmaktadır.

Ernesto Che Guevera anıtı kendiyle beraber pusuya düşen 38 Bolivyalı devrimcinin siluetini içeren devasa bir anıt, önünde büyük bir meydan yer almaktadır.

Meydanın adı Plaza De Revoluation. Anıtın arkasında Che müzesi bulunmaktadır, ücretle gezilen Che ye ait eşya ve resimleri barındırıyor.

VAREDERO

Yerel Viazul otobüslerle havanadan 3-4 saatte 10 Cuc a gidilen Bodrum’ a benzeyen; her yerin turistik tesisle dolu olduğu bir sahil kasabasıdır.

SANTIAGO DE CUBA

Küba’ nın ikinci büyük şehri, Havana’dan havayoluyla gidilebiliyor. 1522- 1589 yılları arasında İspanyol kolonisinin başkentliğini yapmış. Devrimin başladığı şehir, biz ziyaret edemedik.

Küba’da Konaklama, Alışveriş ve Yeme İçme

Paladar denilen yerel Küba evlerinde karşılanabiliyor. Bunlar kısmi olarak pahalı artık eski özelliği kalmamış durumda çünkü çok sayıda restoran ve kafe açılmış. Pek özellikli yemekleri yok, en çok yenen Meksika fasulyeli pilav ve tavuk.

Konaklama olarak otellerin yanında Casa’ larda da kalınabiliyor. Bu Casa’ larda fiyatlar çeşidine ve bölgesine göre 20- 80 Cuc aralığında değişebiliyor.

En önemli içkileri yerel biraları, yerel kolası ve rom ile yaptıkları Mohito, Cuba Libre (kola ve rom ile yapılıyor). Ortalama bir mohito 4- 5 Cuc a satılıyor. Pina Colada hindistan cevizi sütü, ananastan ve romdan yapılıyor. Bir hindistan cevizini 1 Cuca içebilirsiniz. Eğer kahve seviyorsanız Küba yerel kahvesi Cafe Kubano’yu denemelisiniz. Küba’ nın en önemli içeceği şeker kamışından üretilen romdur. 1 litre Habana Club Rom’ u 6-7 Cuc a alabilirsiniz. Kişi başı 4 litre yurda getirebilirsiniz. Yine Küba’ nın puroları çok popüler…tanesini 2- 12 Cuc arasında satın alabilirsiniz. Puro ve romun en güvenli satış noktaları Habana Club satış noktalarıdır. Obisbo Caddesinin sonunda El Capitolio Meydanı’ na gelmeden Bar Floridita’ nın yanında satış noktasını bulabilirsiniz.

Bir çok hediyelik yerel ürün bulunabilir. Bir de Alice isimli kremi satın alabilirsiniz. Malecon sahilindeki Otel De National’ in altındaki satış noktasında bu özel kremi bulabilirsiniz

One thought on “Küba Gezi Rehberi – Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik Ülkesi

  • 20/05/2018 at 21:07
    Permalink

    Turgay Hocam guzel gezı fevkalade bir blog. Teşekkürler. Ben de Haziran da Kubadayım. Çok. Faydalı Oldu.

    Sami

    Reply

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz