Japonya’da Baharın Müjdecisi Ume Çiçekleri

Japon Sakuraları (kiraz çiçeği) baharın müjdesi sayılıyor. Mart-Nisan aylarında kiraz çiçekleri ile parklar, bahçeler, yollar pembe beyaz dantellerle bezenmiş bir görüntü sunmakta.

Bu yazımda size baharda sakuradan önce açan pembe, beyaz, kırmızı çiçekleri  ile çevreyi süsleyen başka bir ağaçı ‘ume‘ yi  tanıtmak istiyorum. Ume yaban eriği, sakura harika çiçekleri ile göze hitap ediyor ama ağacı meyve vermiyor.

Ume ise çiçeği ile göze hitap ederken meyvesi ile değişik lezzetler sunuyor. Nasıl mı, bu sihirli meyve çiğ olarak yenemese de içki olarak içki severleri mutlu ediyor, ayrıca meyveden yapılan bir tür turşu temel besin maddemiz pirincin yanında katık oluyor. 

Neden umeyi tanıtmak istedim. Bu hafta eşim Wakayama’da Minabe Plum Forest’ta ‘ume’ ağaçları açmış görmeye gitme önerisinde bulundu. Bahçemizde iki ume ağacı var çiçekleri de açmıştı. Yine de yüzlerce, belki binlerce ume ağaçlarından oluşan ormanda çiçekleri görmek ilginç olacaktı. 

Pazar sabahı erkenden araba ile yola çıktık. Japonyanın en büyük adası olan Honshu^’nun güneydoğusundaki Wakayama şehrinde Minabe bölgesine ulaştık. Wakayma Japonya’daki büyük şehirlere göre taşra sayılır. Ancak harika bir doğası var, ormanla kaplı dağlar, yaylalar ve vadileri ile. Dini açıdan önemli bir merkez ve tarih açıdan da önemli. İleride başka yazılarımda daha detaylı  söz edeceğim bu bölgeden. Aslında daha önceki Kimidera Tapınağı yazımda değinmiştim bu bölgeye. 

Bu yazımda doğal güzelliği ve özel içecekten söz etmek istiyorum. Ume-shu ve umebosni; her iki içecek bugünlerde Minabe’nın dağlarının yamaçlarında pembe, beyaz ve kırmızı çiçeklerle süsleyen ume ağacının yani yaban eriğinin meyvesinden yapılıyor. 

Çiçekler meyveye döndükten sonra meyve yeşilken toplanıyor, alkol ve şeker ile büyük küplere veya kavanozlara konup kapağı kapatılıp birkaç ay bekletiliyor. Şeker eriyip alkolle karışınca içindeki meyve yumuşuyor. Alkol oranı % 10-15 civarında  sarımsı renkte tatlı bir içecek ortaya çıkıyor.

Ume mevsiminde super marketlerde meyvesi, katı şekeri, alkol ve kavanoz seti satılıyor. Bu set ile evde kendiniz de ume-shu yapabilirsiniz. Ben de birkaç kez denedim ve çok lezzetli içecek üretmeyi başardım.

Tabii bu içkiyi üretip pazarlayan şirketler var süper marketlerde satılıyor. İçki içilen mekanlarda da bulunuyor. Sek ya da buz ile içiliyor. Minabe’de içki üreten kişi ile konuştuğumuzda sade içilirse aroması daha iyi hissediyor diye açıkladı. 

Son zamanlarda mandalin, portakal gibi turunçgiller aroması eklenerek üretilen ume-shulardan da tatmak mümkün. Ben arada bu güzel içkiyi tadıyorum, bazen özellikle içinde meyvesi olanı tercih edip meyvesini de yiyebiliyorum.

Sıra ‘umeboshi’ ye geldi. Yaban eriği meyvesinden ayrıca bir tür turşu yapılıyor. Erik, tuz ve shiso denilen bir yaprakla bir küpe bastırılıp bir yıl kadar bekletilen karışım renk değiştirip ekşi ve tuzlu katık olarak sofrada yerini alıyor. Tuzlu sevmiyorsanız balla ve domatesle tatlandırılanları da bulunuyor. Ayrıca salatada sos olarak kullanılmak için sıvı hale gelmişi ve hatta reçelini de bulmak mümkün. Ume meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, bazı ağaçların, çiçeklerin tozlarından kaynaklanan allerjinin etkilerini azalttığı doktorlar tarafından ifade ediliyor.

Umarım Wakayama’ya özgü yaban eriğinden yapılan içecek ve yiyeceği tanıtabildim.

Buradan Türkiye’ye ihraç edilebilse ve sizler de tadabilseniz ne güzel olur. Türkiye’de ithal soya sosu ve cup noodle satıldığına göre neden olmasın. Yoksa yolunuzun bir gün Japonya’ya düşmesi ve çiçekleri ile gözünüzün yiyecek ve içeceği ile midenizin şenlenmesi dileği ile. 

Bu yazımızda Japon erik çiçekleri umeyi okudunuz, yine bahar müjdecisi Japon sakuraları – kiraz çiçekleri yazımızı okumak isterseniz. 

Japonya’da Sakura – Kiraz Çiçekleri ile Bahar

One thought on “Japonya’da Baharın Müjdecisi Ume Çiçekleri

  • 02/03/2019 at 13:01
    Permalink

    Harika bir paylaşım, teşekkürler

    Reply

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz