Glacier Express ile Alplerde Yolculuk-Dünyanın En Yavaş Ekspres Treni

İsviçre Alpleri’nde dünyanın en yavaş ekspres treni Glacier Express ile yapmış olduğum unutulmaz yolculuğu bu yazıda paylaşmak istedim. Özel olarak dizayn edilmiş panoramik vagonlu Glacier Express ile tren yolculuğu dünyanın en güzel tren yolculukları arasında yer alıyor.

Niçin Glacier Express

Arkadaşlarım ile 2018 bahar gezimizi planlarken değişik bir gezi araştırmaya başladık. Bu arada UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bernina Express ile İsviçre’den İtalya’ya yolculuğun güzel bir seçenek olduğunu düşündük. Bernina Express ve Alplerde tren yolculuğu aramamız sırasında karşımıza Glacier Express çıktı. Daha önce görmediğimiz bu tren yolculuğu deneyimini yaşamaya karar vererek Zürih gidiş Milano dönüş uçak biletlerimizi aldık. Böylece önce iki günlük  Zürih gezisi sonra Glacier trenine binmek üzere bir gece Zermatt, trenin son duragı St. Moritz’de bir gece kalmalı İsviçre gezisi planlandı. Gezimiz içinde en önemli bölümü sekiz saat panoramik trende ve konfor içinde Alpleri bir baştan bir başa katettiğimiz Glacier Express yolcuğu oldu. Tabii tren yolculuğumuz batıdan doğuya Alpler gezisi ile bitmedi. Son durak St Moritz’den bindiğimiz Bernina Express ile bu kez İsviçre’den İtalya sınır kasabası Tirona’ya yolculuk yaptık. Her iki tren yolculuğu da bizim için inanılmaz bir deneyim oldu. Bernina Express yolculuğu için  Bernina Express- İsviçre’den İtalya’ya Unutulmaz Tren Yolculuğu yazımızı okumak  isterseniz.

Bu yazıda Glacier Express’i tanıyalım.

Yolculuk dünyaca ünlü kayak merkezi Zermatt’tan St.Moritz veya Davos’a kadar tüm gün sürüyor.  Alpler’in en yüksek noktalarından, vadilerden, dimdik kayalıklardan geçip İsviçre Büyük Kanyon’unda yolculuk yapılıyor. Glacier Express ile Oberalppass istasyonunda deniz seviyesinden 2033 metre ile en yüksek noktaya tırmanıyoruz.Yolculukta 291 köprü, 91 tünelden geçiyoruz.

Rahat, konforlu koltuklar, dört kişinin kullanabileceği masalarda yolculuğu anlatan kitapçıklar hazırlanmış, yolculuk sırasında kulaklıklardan önemli bölgelerde 6 dilde açıklamaları dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca iki müzik kanalından da tüm gün geleneksel veya modern İsviçre müziğini  dinleyerek yolculuk yapabilirsiniz. Çok ilgili bir personel hemen yolculuğun başında bilet kontrolünün yanı sıra her türlü bilgilendirmeyi yapıyor.

Dünyanın en yavaş express treniyle 300 km’lik yol 8 saat sürüyor. Kışın günde bir kez yaz döneminde ise üç sefer bulunmaktadır. Panoramik pencereli trende yemek servisi, bar hizmetleri var. 

Tren rotamız; Yolculuğa doğudan veya batıdan iki yönden başlanabiliyor. Biz batıdan Zermatt’tan saat 8.50 treni ile başladık. Saat 17 ye doğru St.Moritz’de yolculuğumuz bitti. Glacier Express tüm yolculuk bu iki istasyon arasında olmakla beraber Brig, Andermatt, Chur gibi farklı duraklardan daha düşük fiyata kısa yolculuk yapılabilir. En ucuzu ve kısası Andermatt-Zermatt arası 74 CHF. En uzun mesafe için yemek dahil 219 CHF (yaklaşık 900 TL) ödedik.

Zermatt yılın her mevsimi kayak yapılabilen çok turist çeken ünlü kayak merkezleri arasında. Biz Zürih’ten trenle bir gece önce ulaştık. Çok sayıda kalacak otel olmasına rağmen, son derece popüler olduğundan otel fiyatları da oldukça yüksek. Biz Zermatt Hostelde dört kişilik odada kaldık. 

Tren deniz seviyesinden 1804 yükseklikteki Zermatt’tan yola çıkıyor  kısa bir süre de yükseklik azalıyor  Mattertal Vadisinde akan Mattervispa Nehri’nin yanında ilerliyor.

Karlı vadilerden geçtik.

Alpler’deki sevimli biblo görüntülü köyler arasından geçtik.

Dağlar arasında vadilerden akan tablo gibi nehir manzaraları

St.Moritz’e yaklaşırken Albuna Vadisinde Landwasser viyadüğü gezinin en etkileyici fotolarının çekildiği yer.

Köprüler, viyadükler, tüneller;

Müthiş manzaralı tren yolcuğumuz St. Moritz tren istasyonunda sonlandı. St. Moritz de populer güzel bir kayak merkezi. Orası da karlar içindeydi. 

 

İstasyonun karşısında yer alan göl tamamen buz tutmuştu. Karlar içerisinde göl kenarındaki yürüyüş yolundan bir gece kalacağımız St. Moritz Youth Hostel’e gittik. Hostel rahatlığı, temizliği ve zengin  kahvaltısı ile beklentimizin çok üzerindeydi.

Sekiz saatlik muhteşem tren yolcuğunu bu kadar resimle anlatabilmek zor tabii ki. Video ile gezmek isterseniz.

Glacier Express Bileti Nasıl Alınır

Bilet almak için üç ay öncesinden aşağıda yer alan linkten rezervasyon yaptırmak gerekiyor. İlk aşamada sadece rezervasyon ücretini ödeyip, iki çeşit yemekten birisini seçip ücreti ödedik. Rezervasyon numaramız ile 153 CHF’lik ücreti Zürih’te Merkez İstasyonunda ödeyerek biletimizi aldık. Yani asıl ödeme İsviçre’ye ulaştıktan sonra herhangi bir istasyonda yapılabiliyor. Bilet fiyatları açısından fikir vermesi açısından sayfadan aldığım bilgiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

https://www.glacierexpress.ch/en/

Bilet Fiyatları

2.Class 1.Class
St. Moritz – Zermatt 153.00 269.00
St. Moritz – Brig 115.00 202.00
St. Moritz – Andermatt 85.20 149.20
Davos – Zermatt (via Filisur) 145.00 255.00
Davos – Brig (via Filisur) 107.00 188.00
Davos – Andermatt (via Filisur) 77.20 135.20
Chur – Zermatt 119.00 210.00
Chur – Brig 81.00 143.00
Andermatt – Zermatt 74.00 130.00

Reservasyon Ücreti

Long journeys (CHF) Short journeys (CHF)
Low season (10.12.2017 – 29.03.2018) 23.00 13.00
Mid season

(30.03. – 15.06./ 17.09.-14.10.2018)

33.00 23.00
High season (16.06.-16.09.2018) 43.00 33.00

Yemek Fiyatı

Menu CHF
Plate of the day 30.00
Three-course lunch 43.00

Biletler 1.sınıf ve 2.sınıf olarak satılıyor. 2 sınıf vagonda koltuklar bir sırada 2+2 yerleştirilmişken, 1.sınıf vagonda 2+1 olarak yer almakta. Sadece farklılık bu kadar, vagonların panoramik görüntüsü, yemek, servis hizmetleri de aynı. 2.sınıf koltuklar da son derece rahat. Ayrıca biz dört kişi yolculuk yaptığımız için dört kişilik koltuklar ve masalar bize daha uygun geldi.

Hangi mevsimde bu özel yolculuğu yapmalıyız sorusunun cevabı ise her mevsim ayrı güzel diyebiliriz. Glacier Express Kasım sonu ve Aralık ortasına kadar kısa bir süre  dışında her mevsim  hizmet veriyor. Biz hem Alplerin karlı manzarasını hem de baharı bir arada yaşayalım diye Mart  sonunu tercih ettik. Yeterince kar manzarası gördük ancak ağaçlar henüz yeşermemiş ve çiçekler açmamıştı. Tekrar aynı yolculuğu yapma şansım olsa yaz mevsiminde Alplerin yeşilliğini de görmeyi çok isterim.

Zermatt St. Moritz arasında ilk Glacier Express seferi 1930 yılında  başlamış. Ancak uzun yıllar en yüksek bölge Oberalp geçidinde kar nedeni ile ulaşımın yapılamamış nedeni ile sadece yazın çalışabilmiş. 1973 yılında başlanıp 1982 yılında tamamlanan Furka tüneli sonrası İsviçre’nin turizm açısından en çok ilgi gören tren yolculuğu olmuş. Glacier Express rotası çok özel görüntülerin olduğu, tam bir Alpler gezisi. Yüksek tepeler, vadiler, nehirler, köprüler, viyadükler, tüneller ile. Sadece bir gün süren bu konforlu yolculuğun maliyeti de yüksek tabi. Rezervasyon ve yemek  ücreti ile birlikte 219 CHF civarında bir ücret ödedik. Aynı rota daha uygun fiyatla yapılabilir mi? Evet Alplerde tren gezisini yerel diğer trenle de daha ekonomik yapmak mümkün. Aynı rotayı kullanıp, bazı istasyonlarda inip, çevreyi gezip, istenirse bir iki yerde konaklayıp yine Alpler görülebilir. Farklılık ise Glacier Express’in panoramik vagonları daha iyi bir görüş açısı sağlıyor, yemek ve bar hizmetleri ve servis daha iyi. Ayrıca sadece 8 saatte bu 300 km lik yolculuğu tamamlama şansınız oluyor. Bu arada diğer trenlerle  inip binerek daha uzun sürede daha ekonomik bir  yolculuk  yapmak mümkün olmakla birlikte, bir noktayı hatırlatmakta yarar bulunmakta. Yerel trenle yapılacak yolculukta en az bir kasabada gecelemek gerekecektir. İsviçre pahalı bir ülke,yeme, içme, konaklama diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksek. Tren maliyetini düşürürken süreyi uzatma halinde diğer giderleri de değerlendirmek gerekmektedir.

Son Söz

Alplerde unutulmaz bir yolculuk. İsviçre pahalı bir ülke, Glacier Express de pahalı ancak özel bir tren. Böyle bir rotada, özel bir trenle yolculuk için değer diyorsanız denemelisiniz. 

 

One thought on “Glacier Express ile Alplerde Yolculuk-Dünyanın En Yavaş Ekspres Treni

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz