Gezginim Gezgin 2017 Yılı Değerlendirmesi

2017 Aralık ayının son günü iki yaşını dolduran blogumuzun hem iki yılda geldiği noktayı, hem de 2017’de neler yaptık, biz gezginler nereleri gezdik değerlendirme zamanı…

2015 Aralık ayında sadece gezdiğim yerleri paylaşmak amacıyla “gezginimgezgin.blogspot.com” blogunu açtım. Kendimce gezip yazarken gezgin yakın arkadaşlarımla deneyimlerimi paylaştım. Üç ay sonra gezgin arkadaşlarım birer birer blogumuzda yazmaya başladı. Hem birlikte, hem ayrı ayrı gezdik ve gezilerimizi keyifle yazmaya başladık. 2016 yılını sonunda sekiz arkadaş 65 yazı, 23 ülke ve 50.000 okuma sayısı ile yılı kapattık.

2017 yılında da çok önceden hazırlanmış programlarla gezmeye başladık. Yazılarımızla blogumuz zenginleşiyor, ancak görsel ve teknik olarak yol kat edemiyorduk. Bu arada blogspot olarak yazmamıza rağmen, 2017 başında “domain” adımızı satın alıp bir kenara koymuştuk. 2017 yılının ortalarında zaten alınmış “domain” adı ile görsel olarak daha zengin olabileceğimizi düşündüğümüz web sitemizi kurmaya karar verdik. Tabii ki yazı içeriklerimizde değişiklik olmayacaktı… Yine de daha profesyonel bir site hem okuyucularımıza görsel olarak daha çok şey ifade edecek, hem de bizim teknik olarak işlerimizi kolaylaştıracaktı. Böylece Haziran 2017 tarihinde yeni sitemiz “gezginimgezgin.com”a taşındık. Bu arada yogun bir dönem geçirdik; hem geziyor, hem yazıyor hem de sitenin teknik sorunlarını çözmeye çalışıyorduk. Üstelik tüm bu işleri dışarıdan teknik bir destek almadan kendi içimizde çözümlemeye gayret ediyorduk. Teknik danışmanımız Gökhan bu aşamada hep yanımızdaydı. Ben de kurucu editor olarak teknik ve editörlük işlerinin yanı sıra hem gezip hem yazmaya devam ettim. Gezgin yazarlarımız da hep gezdi, yazdı ve paylaştı 2017’de…

Bu arada sadece gezi yazıları yazmak bize yetmedi. Kendi izlediğimiz filmleri ve okuduğumuz kitapları paylaşmaya başladık. Bu filmler ve kitaplar başka sitelerden seçilme “en en” ler arasından değil, sadece kendi tercihlerimizi sizinle paylaşmaya yönelik. Bu arada yazılarımızı Türkçe yazarken bir yandan da İngilizceye çevirsek daha geniş bir gezgin kitlesine ulaşsak mı diye düşünerek çevirilerimize başladık. Yine grubumuzdan Gökhan ve Berrak yavaş yavaş çevirilere başladılar. Bugün geldiğimiz noktada, 125 yazı, 85 video, yurt dışında 77 farklı şehir, Anadolu’da 21 özel yer, gezgin kitap/film önerilerimiz ve çevirilerimiz ile güzel bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. 

Şimdi gelelim 2017’de nereleri gezdiğimize… Bu konuda önce sizi haritamız ile baş başa bırakıyorum. 

2017’de biz gezginler yine dört kıtaya ulaştık. Benim gezim Şubat ayında Uzak Doğu’nun en doğusu Filipinlerden başladı. Gezgin arkadaşlarım Ayşe ve Gülten’le birlikte 2 hafta Filipinler’de çok geniş bir alanı ve Vietnam’ı da bir haftada kuzeyden güneye dolaştık. İkinci gezim bu kez Gülten ile birlikte Avrupa’nın en batı ucu Cabo Da Roca’ya Lizbon ve Porto’ya ulaştık. Yaz başında Esin ile Sofya ve Plovdiv’e gittik. Yurt dışı gezilerimden sonra sonbaharda ise Türkiye’de en çok görmek istediğim şehir Mardin son durağım oldu. Kalan zaman da gezi yazılarını yazmak ve yeni sitenin düzenlemeleri ile geçti.

Gülten bu yıl ayrıca kuzeyde İsveç, Avrupa’da Slovenya Hırvatistan, Kafkasya’da Gürcistan ve Azerbeycan’a ulaştı. Bu arada Ukrayna’yı da programına aldı.

Esin birlikte yaptığımız Bulgaristan gezisinden başka, adım adım Sicilya, Gürcistan ve Balkanlar’ın büyük bir bölümünü gezdi.

Ayşe Uzak Doğu Filipinler ve Vietnam gezisinin üzerine baharda Avrupa’da Prag ve Dresden’e gitti.

Turgay ve Hepşen Norveç gemi ile fiyortlar turu üzerine, uzun bir Balkanlar turunda çok ülke gezdiler.

Hürol bu yıl bizim Amerika kıtasına adım atan gezginimiz oldu. Amerika’da New York ve Toledo’yu gezdi. Avrupa’da da tekrar Münih’e gitti.

Neriman yıla Ürdün ile başladı, sonbaharda Afrika’ya ulaştı. Kahire ve İskenderiye ziyaretinin yanında uzun ve keyifli bir Nil Nehri gemi yolculuğu yaptı.

Bu arada teknik danışmanımız Gökhan da çalışmalarını Amerika’dan sürdürmeye başladı.

Geçen yıl başında 2017 planlarımızdan söz ederken, 2017’de çok gezeceğimizi yazmıştım. Gerçekten de dilediğimiz kadar gezdik ve yazdık.

Gelelim 2018 planlarımıza… Evet; yine en az altı aylık planlar hazırlandı, biletler alındı. İpuçları vereyim… Myanmar, Vietnam, Tayland, Hindistan, İsviçre, İtalya, Endülüs, Mısır, İngiltere, İrlanda, Balkanlar şimdilik yılın ilk yarısı için yapılan programlarda yer alan ülkeler… Ne kadar özel ülkeler programa alınmış görünüyor değil mi? Bakalım yıl sonunda bu ülkelerin yanına başka hangi ülkeler eklenecek? Yıl içinde izleyelim yazılarımızla birlikte…

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz