Gemi ile Batı Karayipler – Cennet Adalar -Belize, Honduras, Cayman Adaları ve Jamaika

Meksika Körfezi ve Karayip Denizi’nin etrafında Bahamalar, Belize, Barbados, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Guetemala, Grenada, Jameica, Meksika, Costarika, Panama gibi Orta Amerika ülkelerinin kıyı şeridini ve buradaki adaları içine alan bölge Batı ve Doğu Karayipler olarak adlandırılıyor. Yazımızda gemi ile yaptığımız Batı Karayipler gezimizden; Belize, Honduras, Cayman Adaları ve Jamaica’yı tanıtmak istiyoruz.

Belize

Karayip kıyısında Meksika ve Guetemala ile komşu ülkedir. 1981 yılına kadar İngiliz Kolonisi olarak kalmıştır. Bayraklarında insan figüru olan tek ülkedir.

Bayrakta bir siyah bir beyaz insan yer alıyor.  Resmi dili İngilizce, en küçük Orta Amerika ülkesi ve başkenti Belmopan on iki bin nüfusu ile dünyada en küçük başkent ünvanını elinde tutmaktadır. Ana erkil bir ülke olup, nüfusu 370.000 dir.  Belize City ise başkentten daha fazla bir nüfusa 70.000 sahip ve  bir zamanlar ülkenin başkentiymiş.

Fırtınalardan çok etkilendiği için Karayip kıyısındaki bu en büyük şehir başkent ünvanını yitirmiştir. Halkın % 50 Afrikalı, % 30’u Kreola denen yerliler % 10 ise halen Mayalardan oluşmaktadır. Mayalar yassı kafalı, kemerli burunlu 1.50 metre boyunda uzun düz saçları olan bir ırktır. İspanyollar buraya geldiklerinde Kristof Colomb önderliğinde Mayalar’ın büyük bir nüfusunu katlediyorlar. Maya Uygarlığı zamanında en çok astroloji konusunda gelişmiş olup, bulunan tabletlerdeki yıl hesaplamaları ile günümüz yılı arasında sadece 17 saniyelik bir sapma mevcuttur. Tukan kuşu Maya’ların ve Belize’ nin sembollerinden biri.

Mayalar dini inanış gereği kafalarını mengene ile sıkıştırıyorlarmış. Evlendiklerinde 5 yıl karısının evinde yaşıyorlarmış. Mayaların yaşadığı yer bugün de Belize’ nin en önemli turistik bölgelerinden biri olan Altun Ha’ dır.

Altun Ha dışında Coracol Tapınağı, Cohal Pech Tapınağı gibi birçok Mayalardan kalan tapınak bulunmaktadır. Bu tapınaklardan en çok korunanı Altun Ha tapınağıdır. Belize Ülkesi Cayman Adaları ile birlikte dünyanın en meşhur Off Shore merkezlerinden biridir. Turizmin dışında sakız ağaçları, ejderha ağacı, bir çok egzotik meyvenin üretildiği geniş tarım arazileri en önemli kaynaklarıdır. Altun Ha Tapınağı’ nın yanında dünyanın en önemli ikinci dalış merkezlerinden biri olan Blue Hall buradadır. Burası 10.000 yıl önce oluşan sualtı kanal ve mağaralarını içeren, bir çok balık çeşidinin bulunduğu 300 metre çapında 124 metre derinliğinde bir dalış alanıdır. Sadece profesyonel dalış ehliyeti olanlar dalabilmektedirler. Belize City’nin etrafında bir çok yağmur ormanı ve bir çok nehir bulunmaktadır. Bunlardan Old Belize River muhteşem bir güzergaha sahiptir. Bu yağmur ormanlarında  çok çeşitli  bitkileri, iguanalar başta olmak üzere, çok çeşitli tropikal hayvanlar görülebilmektedir.

Nehrin kenarında zengin Amerikalılar müstakil konutlar yapmışlar.

Belize de özgü yemek önerimiz bulunmamaktadır. Bir çok yerel ürün hediyelik eşya olarak alınabilir.

Honduras (Routan Island) 

Britanya Honduras Orta Amerika’daki Belize iken, İspanyol Handuras’ ı olarak adlandırılan yer ise burasıdır. Routan Adasında 85.000 kişi yaşamaktadır.

Toplam Honduras nüfusu 9 milyondur. Kristof Colomb ve oğlu adada yaşayan halkı  katlederek burayı İspanyol Kolonisine çeviriyorlar. Halk yerliler ve İspanyollar karışımı melez bir ırk olup, bir kısımda Mayalı nüfus mevcuttur. 1800 yılından sonra İngilizlerin hakimiyetine girmiş. Adaya çok lüks oteller ve tesisler yapılmış. Para birimi olan 1 Lempinas’ ın üzerinde Maya Uygarlığı resimleri yer almaktadır.  Ada tropikal bitkiler ile kaplı, İslas De La Bahia bölgesi adayı yukarıdan görebileceğiniz yemyeşil tropik orman bölgesidir.

Burada da Maya Uygarlığına ait tapınaklar görülebilir. Ocelat Dağı’nın etrafındaki Maya tapınakları en meşhur olanlarıdır. Bu adada yapılacak en güzel şey Karayip denizinin tadını çıkarmaktır. Routan Adası’ nda BFK, Palmas ve French Key gibi ünlü plajlar bulunuyor.


Montega Bay

Üç milyon nüfuslu Jameica’ nın başkent Kingston’ dan sonraki ikinci büyük kentidir. 100.000 nüfuslu çok turistik bir merkez.

Tamamen bir İngiliz kolonisidir. Halen bir İngiliz Valisi bulunmaktadır. Maden, şeker, rom, kahve ve turizmin önemli gelir kaynakları arasındadır. 15. Yüzyılda İspanyollar geldiğinde 200 yerli köyü varken bugün bir çoğu kaybolmuştur. Afrika’ dan özellikle Etiyopya’ dan getirilen halkın yaşadığı bir yer konumuna gelmiştir. 1655 yılında İngiliz kolonisine döndüğünde buraya bir çok da Hintli getirilmiş. Cazcı Bob Marley ve ünlü atlet Hüseyin Bold buralıdır. Jameica’ daki Etiyoplalı Habeşler inançları gereği saçlarını uzatıp rasta yaptırmaktadırlar.

Montego Bay’ ın etrafında bir çok turistik yer bulunmakta. En önemlileri Hip Strip’ deki Montego Bay Deniz Parkı ve Doctors Cave Bathing Club Plajı, Rose Hall denen bir cadı evi bulunmaktadır. Buranın en güzel yerlerinden biri Marta Brae denen tropikal bir nehirdir. Bambu sallar ile yapılan gezide ormanı ve hayvan çeşitliliğini görebilirsiniz.

Ayrıca Montego Bay şehir merkezinde denizinden yararlanabileceğiniz çok güzel plajlar bulunmaktadır.

Cayman Adaları

Başlıca 3 adadan oluşan Birleşik Krallığa bağlı ada topluluğunun başkenti George Town’dır.

Stingray City en ünlü dalış merkezlerindendir ayrıca adada 50’den fazla dalış merkezi bulunmaktadır. Kraliçe Elizabeth  botanik parkı da turistik merkezlerden biridir. St.Pedro Kalesi, ulusal müzesi ve Seven Mile  Plajı, West Boy  Cehennem Kayalıkları da görülecek yerlerdendir. Bizim tercihimiz birçok turist gibi denizin ortasında bir kumluk alana gidip vatoslarla beraber yüzmek oldu.

Costa Maya

Geminin yanaştığı Meksika’ya ait bir kıyı kenti. Chaccoban  Maya Kalıntıları görülmeye değer. Bir de şehrin merkezinde denizin pek sevimli olmadığı bir sahil şeridi var.

Cosumel

Meksikanın yukatan yarımadasının bir ucunda olan adadır.Karşısındaki ana karaya Playa Del Carmen’e botlarla ulaşılıyor. Cosumel 100000 nüfuslu, nüfusun yarısı Mayadır.Cosumel’de hava sıcaklığı  yılın 12 ayı 23 derecedir, haftada 25-30 cruise gemisinin yanaştığı üç iskelesi var.

Cosumel Palancer, Tamertaş, Columbia resifleriyle ünlü bir dalış merkezidir.Birçok Maya kalıntısı da bulunmaktadır. Nisan ayında yapılan El Cedral festivali boğa güreşleriyle ve dans gösteriyle ünlenmiştir. Cosumel’in merkezinde denize girilecek güzel sahilleri yer alıyor. Ayrıca 3 km ötede Paradise beach oldukça popüler limandan dolmuşlarla taksilerle ulaşılabiliyor bu plaja. Cruise limanının tam karşısında tahmini olarak 300 işletmeyi barındıran bir çarşısı var. Burada birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya mağazası var. Özellikle Meksika bebekleri ve şapkaları oldukça popüler. Cosumel’de turistlerin en çok tercih ettiği yer ekolojik parklar. Bunlardan en önemlisi Xcaret Park. Yüzme imkanı olan yeraltı nehirleri, bir Maya köyü, deniz kenarında bir plajı, çok çeşitli hayvanlar, akvaryum, restoran ve cafeler görülebilir.

Cosumel’in karşısında botlarla 45 dakikada ulaşılan Playa Del Carmen.

Sahili de rüzgarsız havada oldukça güzel olan, denizi güzel modern alışveriş imkanları olan bir merkez. Cosumel daha Meksikan havsındayken,  Playa Del Carmen ise biraz daha Avrupai. Yine birçok çeşit el sanatı yerel ürünler satın alınabilir,  Meksika mutfağı tadılabilir.

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz