En Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Nasıl Alınır

Gezgin olarak yurt dışı gezi programımızı yaparken belki de en çok önem verdiğimiz, maliyetimizi en çok etkileyen kalem uçak fiyatları oluyor. Uçak fiyatları da borsada hisse senedi almak gibi, haftanın hangi günü aldığınıza, uçuştan kaç gün önce aldığınıza, aldığınız havayolu şirketine göre değişmektedir.
Bu yazıda önce güncel bir araştırma sonuçlarını özetleyip sonra kendi deneyimlerimi yazmak istedim.
 
Expedia  (Dünya’nın en büyük online bilet satan şirketi) ve Airlines Reporting Corporation’ın ‘2017 Yılı Dünya Çapında Havayolu Seyahat Trendleri ve Fiyatları’ konusundaki araştırmaları  ucuz uçak bulma konusunda da bazı noktaları ortaya koymaktadır.
.
Araştırma 2016 yılı Ocak-24 Kasım 2016 döneminde gerçek verilere dayanarak yapılmış.
 
Araştırma bulgularına göre:
 
– Tüm dünyada ortalama uçak fiyatları düşmektedir. Tek yön ve gidiş dönüş ekonomi sınıfı bilet fiyatları 2013 yılından bu yana en düşük düzeyde.
 
– Uçak bileti reservasyonu  için en uygun gün  pazar,   en kötü gün ise cuma. İş seyahatine çıkacaklar genellikle cuma günleri bilet almayı tercih ediyorlar.
 
– Uçuş tarihinden 21 gün önce alınan biletlerin en uygun fiyatlı olduğu belirtiliyor.
 
– Uçak bileti alırken aynı anda otel ve araba kiralamayı sağlayan paketler çok avantajlı. Önce uçak biletini alıp, ayrı ayrı otel ve araba kiralamak daha yüksek fiyata ulaşabiliyor.
 
-Birçok ülkede genellikle Cumartesi gününü kapsayan gidiş dönüş biletleri daha uygun fiyatlı oluyor. Ancak Çin ve Kuzey Asya’da tersine Cumartesi dahil fiyatlar daha pahalı
 
-Araştırmaya göre global olarak havayollarının   kapasitesi bir yılda ortalama  % 5 artmış. Bu durum daha çok uçak daha çok destinasyona uçuyor demek. En gözde 500 destinasyon içinde 2015 ten 2016 ya en fazla artış gösteren havaalanları Kuba, Havana Havaalanı (%53 artış),Vietnam Da Nang Havaalanı (%51 artış) olmuş.
 
Yukarıda en güncel bilimsel verileri içeren araştırma sonuçları ile hangi günler, ne kadar süre önce bilet almanın ekonomik olacağını özetledik.
 
Şimdi bir gezgin olarak kendi deneyimlerimi anlatmak istiyorum. Gezilerimi planlarken birinci ilkem en ucuz bilet ile seyahat etmek. Neler yapıyorum.
 
1- Belirli havayollarının mail gruplarına üyeyim. Tüm promosyonlardan haberdar olmaya çalışıyorum.
 
2- Seyahat tarihleri ve günleri konusunda esnek davranıyorum. Genellikle hafta arası salı çarşamba günleri bilet fiyatları daha düşük oluyor. Ayrıca sabah erken saatler ve akşam saatleri fiyatların daha yüksek olması nedeniyle, gün içi saatleri tercih edebilirsiniz.
 
3- Mutlaka biletleri çok önceden alıyorum. Biletlerimi altı ay sekiz-dokuz ay önceden alındığım çok oluyor. Yaz kampanyasında kışın uçacağım yerlerin, kış kampanyasında yazın uçacağım yerlerin biletlerini alıyorum. Aslında hep cüzdanımda bir iki bilet oluyor. Emin olun hepsi de ucuza alınmış oluyor. Gideceğim tarihlere yakın bilet fiyatlarının üç, dört kat arttığını görüyorum.
 
4- Düşündüğüm destinasyona uçak bileti alırken belirli bir havayolunun sayfasını değil, aynı anda çok sayıda havayolu fiyatlarını bir arada gösteren arama motorlarını kullanıyorum. Önerebilecegim siteler, skyscanner.com,  expedia.com, kayak.com, momondo.com, ekobilet.com, turna.com
 
5- Arama motorlarına alarm kuruyorum, bilet fiyatı düşerse bilgi veriyor.
 
6- Bir rotada birden çok uçuş varsa gerekirse birden çok havayolu kullanıyorum. 
 
7- Uçuşlarımdan mil kazanıyorum bunları zamanında kullanıyorum.
 
8- Harcamalarımdan mil kazandıran kredi kartı kullanıyorum. Harcamalarımı çoğunlukla kredi kartı ile ödüyorum. Kullandığım kredi kartında yeterli mil puanım olmasa da gerekirse avans kullanarak bilet alıyorum. Bu avansı bir yıl içerisindeki kazanacağınız puanlar ile kapatabiliyorsunuz. Kapatamazsanız da yıl sonunda faiz işlemeden kapatabiliyorsunuz. 
 
9- Seyahat bloglarını takip ediyorum bazen oralardan da promosyonlar konusunda haber alabiliyorsunuz.
Gezgin olarak hayallerimizdeki ülkelerin ucuz uçak biletini bulduktan sonra gerisi kolay.