Dupnisa Mağarası – Trakya’da Bir Mağara

Dupnisa Kırklareli sınırları içinde Trakya Bölgesi’nin tek turizme açık mağarası. Mağara dört milyon yıl boyunca boyunca doğa eli ile yaratılan sarkıtlar, dikitler, sütunlar ile mucizevi bir oluşum. Kırklareli ili son yıllarda  şehir içinde yapılan düzenlemeler, tarihi korumaya yönelik çalışmalar ve müzecilik anlayışı ile çok sayıda turist çekmeye başlamış. Trakya’nın bu güzel, sakin, huzurlu şehrine yapacağınız gezide rotanızda yer alması gereken iki yer Dupnisa Mağarası ve Longoz Ormanları olmalıdır. Kırklareli’de merkezde veya İgneada’da  konaklayıp, iki yere bir gün ayırırsanız  doğa ana sizi hem yeraltı hem yer üstünde  sarmalayacaktır.  

Dupnisa Mağarası İstanbul’a 230 km, Kırklareli merkeze 58 km uzaklıkta olup Kırklareli’nin Demirköy ilçesi, Sarpdere Köyü’nün 5-6 km güneyinde bulunmaktadır. Mağaraya gidene kadar yol ayrı güzel. Istranca Dağları ve ormanları arasında yeşile boyanmış bir yolda uzanıyorsunuz. Mayıs başında yaptığımız yolculukta yemyeşil bir doğada dolaştık. Sonbahar renkleri de farklı bir görsel  şölen  sunuyor olsa gerek bu yoğun ormanda. 

Dupnisa Mağarası’na gitmek için Kırklareli’den sabah hareket ettik, Demirköy’den Mağaraya yol alırken  Dupnisa Alabalık Tesislerinde öğle yemeğinde  balık molası verdik. Sade mütevazi aile işletmesi  dere kenarında, çınar ağaçlarının gölgesinde yemyeşil ve huzurlu bir ortam sunuyor. Tesiste yetiştirilen alabalık yanında köfte, sucuk ziyafeti de çekebilirsiniz. Balıklar taze, fiyatları uygun.

Dupnisa Mağarası’na özel araba ile gitmek seçeneğinin yanı sıra Sarpdere köyünden kalkan minibüslerle de ulaşmak mümkün.

Mağara 2003 yılında turizme açılmış, mağaranın girişine kadar ve mağara içinde yürüyüş platformları yapılmış. Mağara iki kat ve üç ayrı mağaradan oluşuyor. Üst katta Kuru Mağara ve Kız Mağarası, aşağıda ise Sulu Mağara. Mağaranın altında sürekli akan yeraltı nehri ve göller  bulunuyor. Yarasaların üreme dönemi ve içerideki su durumuna göre belirli tarihlerde farklı bölümler ziyarete açılıyor. Mevsim koşullarına uygun olarak biz kuru mağara bölümünü gezdik. 700-800 metrelik bir tırmanış ile giriş kapısına ulaştık. Tırmanma dediysem de yorucu değil yumuşak merdivenli platformda yürüyüş zorlamıyor.

Mağara 2700 metre derinlikte ancak bunun 500 metresi gezilebilecek durumda. Mağaranın içi beyaz, sarı, kırmızı, kahverengi tonlarda taş oluşumlarla kaplı. Mağaraya adım atar atmaz beyaz sarı ışıklarla aydınlatılmış, renkli sarkıtlar, sütunlar ile film setinde yürüyormuş duygusuna kapılıyoruz. Ancak son derece güvenli yürüme yolları ile herhangi bir tehlike içermiyor. İçerisi doğal olarak nemli.

Mağara 3000 metre uzunluğunda 1000 metresi su ile dolu. Ayrıca Türkiye Bulgaristan sınırından akan Rezve Deresi’nin kaynak yeri de mağara.

Asıl içinizi ürperten yarasaların üreme alanında dolaştığını bilmek olabilir. Mağara 16 türde 30.000 den fazla yarasaya ev sahipliği yapıyor. Yarasaların bir kısmı sadece o yöreye özgü ve soyu tükenme tehlikesi altında. Biz dolaşırken uyumaya çalışan ev sahibinin  fotoğrafını da çekebildik.

Dupnisa Mağarası bulunduğu bölgenin yoğun orman yapısı, yol boyunca yeşilin her tonunu görebildiğimiz yolculuk sonrası, mağaraya adım atınca da içinde doğa üstü olayların yaşandığı bir film stüdyosundaki gezinti tam anlamı ile heyecan vericiydi. İyi ki geldik, gördük diye mutlu ayrıldık.

Dupnisa Mağarası ülkemiz için bir turizm gelir kaynağı. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir zenginlik. Milyonlarca yılda oluşmuş ve hala oluşumuna devam eden bir mağara. İklimi, doğası, tarihi ile zengin ülkemizde başka bir zenginlik olarak yatırım yapılıp turizme açılmış. Bir gezgin olarak böyle bir mağarayı bu kadar rahat koşullarda gezmek keyifliydi. Ancak Avrupa’nın en önemli yarasa üreme alanı, böylesine özel, altı yeraltı nehri ve göllerle dolu, mağaralar sisteminin içinin beton kaplanarak yürüyüş platformları yapılması, yoğun suni ışıklandırmalar nedeniyle gerek yarasalar gerek mağaranın oluşumuna zarar veriyor muyuz diye düşünmekten de alıkoyamıyoruz kendimizi.

Trakya’nın birçok güzelliğinin yanı sıra Dupnisa Mağarası da farklı bir deneyim yaşayacağınız bir doğa harikası. Yolunuzu buradan geçirmenizi öneririz.

Dupnisa Mağarası’nı video ile gezmek isterseniz.

 

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz