Japon Çocukların İlk Tapınak Ziyaretleri – Sağlıklı Yaşam Töreni

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun çocukların sağlıklı büyümeleri için değişik dini gelenekler var.

Örneğin bizim ülkemiz Türkiye’de çocuk doğunca mevlüt okutulur, kırkı çıkınca konu komşuya gösterilirdi. Diş bulguru ve erkeklerin sünnet olması da geleneklerimiz arasında. Kardeşim doğdu ve kırkı çıkınca bir komşumuz kardeşimin yüzüne un sürmüştü uzun yaşasın ‘Dede ‘ olsun demişti .
 
Tabi ki bu ülkede gelenekler daha farklı. Geçmişte ve savaş sırasında yoksulluk nedeniyle bir yaşına gelmeden ölen çocukların sayısı çok olmuş. Benzer  nedenlerle sağlıklı büyümeleri için gelenekler oluşturulmuş. Çocuklar doğunca önce ‘Sinturizm ‘ tapınağına götürülür. O nedenle kimono vb. hazırlık o zamanda başlar, tabi ailenin geleneklere ne kadar bağlı olduklarına ve ekonomik koşullarına göre değişiklikler görülebilir .

Aralık ayının 15’ i tören günü. Ancak kalabalıklığı önlemek için Aralık ayının başlamasıyla tapınağı ziyarete gidenleri görmek mümkün.

Shichi -gö -san , ‘7 -5-3 ‘ tapınağa gitmeleri gereken yaş. Kız çocukları üç ve yedi yaşlarında, erkek çocuklar beş yaşında olmalı.  Bu gelenek onlar için 20 yasına gelmeden önce yapılan en önemli tören.  Kız çocukları kimono giyerler geleneklere göre.  Erkeklere özgü kimono da var.  Kimonoyu torunları için servet ödeyip alan büyükanneler olduğu gibi, kiralayanlar da var. Örneğin eşimin annesi kızım doğduğunda benim için servet olan bir rakam ödeyip almıştı  3000 dolar !!!
 
Ancak iyi korunursa kendi çocuklarına giydirebilir  anneler o kimonoyu, benim kızımın yaptığı gibi. Tabi ki koruyan saklayan bendim.
 
 
Kimono tek başına değil … bele takılan ‘obi ‘ denilen kuşak, ‘ zori ‘ denilen parmak arası özel terlik, saça takılan özel tokalar ve törene gitmeden önce kuaförde saçlar yapılır. Törene giderken çocukları gözlemek ilginç. Kimono kirlenmesin diye telaşlanan anneler,  her gün spor ayakkabıya alışkın ayaklarıyla giydikleri terliklerle yürümeye çalışırken dengesini kaybedip bazen düşen çocuklar ve kızan anneler …Hava durumu da önemli.
 
Tapınakta tören gruplar halinde yapılır.  Sinturizm rahibi duasını yaparken çocukların çoğu esner, ağlayanlar da olur. Törenden sonra her çocuğa hediye ve ‘chisato’ denilen şekerlemenin olduğu torba veriliyor.  Çocukların yüzü gülmeye başlar işte o zaman. Daha sonra aile ile birlikte yemeğe gidilir .Kızım üç ve yedi yaşında, oğlum beş yaşında iken törene katıldılar.

Geçen yıl kızım kendi kimonosunu kızına giydirdi. Emiru süslenmeyi sevdiği halde yüzü bir türlü gülmedi. Çok zor o kimonoyu taşımak. İki kez kendim giydim biliyorum ne kadar zor olduğunu.
 
O günü unutulmaz kılmak  için aile kendi fotoğraf çeker ama fotoğrafçıda çektirenler de var. Benim çevremde olmadı ama o gün salon kiralayıp parti yapanların olduğunu da duydum ve televizyonda gördüm. Kimonodan başka  özel hazırlamış nisan kıyafeti gibi elbise giyen kızlar, damat gibi takım elbiseli erkek çocuklarını görmek mümkün o özel partilerde .
 
Yıllar önce kızımın fotoğrafının yer aldığı bir yazım çıkmıştı bir dergide. İngilizce bir metindi. En sonunda torunlarımın da bu günlerini görmek dileğiyle bitirmişim yazıyı.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Kızım ve oğlumun birlikte katıldığı törenden bir kare
 

Kızımın kızının özel gününü görmek kısmet oldu.  Sağlık olsun da oğlumun çocuğunun da bu özel gününü görebilsem.

 
Aslında tüm dileğim tüm dünya çocuklarının sağlıklı ortamda büyümeleri ve barış ve huzurlu günlerde yaşamaları.

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz