Cabo Da Raco – Avrupa Kıtası’nın Bittiği Yerdeyiz

Dünya haritasını elinize aldığınızda bazı noktalar vardır ya, oralar aklınızın bir köşesindedir, acaba görebilecek miyim diye düşünürsünüz. Benim için Kuzey Kutbu’na en yakın noktadan kuzey ışıklarını izlemek böyle bir hayaldir. Coba Da Raco ise aklımda, hayallerimde olmayan ancak Avrupa Kıtası’nın bittiği noktaya çok yaklaşınca,  görmeden duramadığım bir yer oldu.Avrupa kıtasının ucu, ana karanın bittiği yere ulaşınca da sadece bir deniz feneri ve bir anıt, sanki okyanus dalgaları ve rüzgar sesi müziği eşliğinde yalnızlığı, sonsuzluğu anlatan bir film karesinin içinde yer alıyor gibi hissediyoruz. 

 

Portekiz Lizbon gezinizde çok kolay ulaşabileceğiniz bir yer.  Lizbon’a yakın Sintra ve Cascais kasabalarından 403 no’lu otobüse 4 Euro civarında bir ücret ile binebilirsiniz.  Sintra’dan 40 dakika, Carcais’ten 20 dakika uzaklıkta. Biz  Lizbon’da aldığımız 15 Euro kombine bilet ile önce Sintra, sonra Cabo Do Raco’ya ve Carcais’e ulaştık. Tüm bu yolculukta tren ve otobüse ayrı bir ödeme yapmadık.

Burada görecekleriniz sadece kayaların üzerinde bir fener, bir anıt, turizm ofisi ve hediyelik eşya satan bir dükkan. Peki ne yapacağız bu coğrafyada. Sert rüzgar altında, Atlas Okyanusu dalgalarının kıyıya köpüklenerek ulaşmasını görüp, rüzgar ve dalga sesini dinleyeceğiz her saatte. Ancak akşam üzeri güneş batısını izlemek üzere zamanınızı ayırmanızı tavsiye ederim.  Ayrıca 38º 47´ kuzey and  9º 30 batı koordinatlarında Avrupa ana karasının en uç noktasında bulunduğunuzu belgelemek isterseniz turizm ofisi 11 Euro karşılığı sizin için bir belge hazırlıyor. 

 

Portekiz’de ilk kez bu amaçla yapılan deniz feneri 1772 yılına tarihleniyor, bugünkü haline 1842 yılında kavuşuyor. Fenerin Okyanustan yüksekliği 150 metre, üzerindeki 1000 wattlık ışık denizde 46 km uzaktan görülebilecek güçte. Fenerin içi ziyaretçiler tarafından gezilemiyor.

Kıyıya en batı  ucuna üzerinde haç olan anıt yerleştirilmiş. 14.yy’da bu noktada düz olan dünyanın bittiğine inanılıyormuş. Anıt üzerinde de  1524-1580 yılları arasında yaşayan ünlü Portekizli şair Luis Camoes’in bu nokta için ‘burada kara biter ve deniz başlar ‘ ifadesi yazılmış.

 

Şimdi sıradaki pozumuz, eminim buraya gelen herkesin mutlaka yaptığı şey, Avrupa’nın en ucunda olduğumuzu gösteren foto. Biz de belge almadık, ama fotograflarımızla buradaydık dedik.

 

Son Söz

Cabo Do Raco görülmeli mi? Ülkenizden uçağa binip Cabo Do Raco hedefim, konaklayacağım, zaman geçireceğim diyeceğiniz bir yer değil. Zaten Portekiz’in herhangi bir yerine gelmişseniz, belli ki gezmeyi seviyor kıtanın bir ucuna ulaşmışsınız, özellikle Lizbon’da bir gün fazla zamanınız var ise bu gününüzü öncelikle Sintra ve Carcais’te değerlendirmeyi düşünürseniz, Cabo Do Raco’da güneş batışını seyretmelisiniz. Bir daha gider miyiz, bir kez bulunmak yeterli.

 

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz