BİZ GEZGİNLER

Tülay YÜCEL, Kurucu, Editör

Meraklı, araştırmacı bir gezginim. Yeni ülkeler, kültürler, insanlar, gitmeden yapılan araştırmalar, okumalar ve hazırlıklar yaşam enerjisi ve anlamı gibi geliyor. 2015 yılı Ocak ayından itibaren kendimi bir GEZGİN olarak tanımlıyorum.

Lisede hayalim hostes olmaktı. Hosteslerin sürekli başka ülkelere uçmaları bu mesleğin bana uygun olduğunu düşündürüyordu. Üniversite tercihine sıra geldiğinde ilk tercihim Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi idi. İstediğim okula büyükelçi olmak hayali ile girmiştim. Hayalimdeki fakülteyi kazandım; ama mezuniyet sonrası Maliye Bakanlığı’nda çalışmaya başladım. Bu kez yurt dışı hayallerimin peşinden giderek ekonomi alanında master yapmak üzere İngiltere’ye gittim. İngiltere dönüşü, Maliye Bakanlığı’nda çalışırken altı ay yoğun bir eğitim veren profesyonel rehberlik programına katıldım. Tarih ve arkeoloji alanında çok değerli bilgiler edindim. Eğitimin bir parçası olan bir aylık Türkiye turunu tamamladım. Türkiye’nin tüm turistik bölgelerini gezdikten sonra yönüm yeni ülkelere döndü.

Daha sonra iş yaşamıma İzmir’de bir üniversitede akademisyen olarak devam ettim. Üniversitede çalışırken de her fırsatta kongre ve öğretim üyesi değişim programlarının yanı sıra, turist olarak da yurt dışında bulundum. Akademisyenler çoğunlukla ömür boyu çalışmayı tercih ederler. Ben üniversiteden ayrılıp, yaşamımda istediğim şeyleri yapmalı mıyım diye düşünürken geçirdiğim trafik kazası ile yaşama farklı anlamlar katma kararımı daha hızlı verdim. 2015 yılının başında Üniversite’den ayrılıp gezgin oldum. Yıllarca ekonomi ve finans alanında okuyup, yazıp ders anlatmışken şu anda yaşamımda yeni bir pencere açtım.

Şimdi seyahat alanında okuyor, yazıyor ve geziyorum. Dört kıtada 30’dan fazla ülke ve 80’den fazla destinasyonu gezdim. Aslında görülecek çok yer var diyerek daha fazla dolaşmayı hedefliyorum.

Bazı genç blog yazarları sırt çantaları ile uzun mesafeler kat ediyorlar. Onların enerjilerine ve gezilerine hayranlık duyuyorum. Onlar kadar kısa sürede uzun soluklu yol yapamasam da, daha uzun sürede daha az destinasyonu detaylı gezmeyi tercih ediyorum. Alternatifi olan kısa sürede çok ülke gezdiren turları da tercih etmiyorum. Gezilerimi iyi tanıdığım arkadaşlarımla birlikte planlamaya çalışıyorum. Yalnız bir gezgin olmak bana uymuyor. Gezerken yaşadıklarımı paylaşmak, tartışmak, birlikte karar vermek benim tarzım. Gezerken paylaşmanın keyfini yaşadıktan sonra gezi anılarımı ve deneyimlerimi paylaşmak amacıyla yazmaya başladım. Ancak tek başıma başladığım blog yazarlığında yalnızlığım kısa sürdü. Liseden, Üniversiteden, İzmir’den yakın arkadaşlarımın gezilerime ve yazılarıma katılması ile kısa sürede çoğaldık, zenginleştik. Blog yazılarımızda paylaştıklarımızın  her anlamda gezginlere yardımcı olması temel amacımız…


GEZGİN YAZARLAR

Esin ÖZKAN

Doç. Dr. Esin Özkan’ın hem mesleği, hem de hobisi, gezginlik… Ege Üniversitesi, Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu Seyahat İşletmeleri Bölüm Başkanı. Yurt dışında 50’tan fazla ülke, 170’den fazla şehir görmüş, sürekli gezi halinde… Yurt dışından zaman bulduğu zamanlarda onu Türkiye’nin bir ucunda kongrede, araştırmada, öğrencileri ile gezerken görebilirsiniz.

Hürol SİPAHİOĞLU

Hürol Mülkiye’den mezun. Doğuştan gezgin; babası subay olduğundan çocukken gezmeye başlamış… Üniversiteyi bitirince de seçtiği meslek Maliye Müfettişliği. Halen çalışıyor ve iş için gezmeye devam ediyor. Tabii yurt içinde gezmek Hürol’a yetmiyor; yurt dışı programları sürekli hazır. Hürol bir yandan yeni ülkeler gezerken daha önce gördüğü şehirlere de tekrar tekrar gidiyor. Örneğin Amsterdam’a 6 kez Bolonga’ya üç kez giden bir gezgin. Yani Hürol sürekli geziyor; artık daha rafine, detay ve şehrin keyfini çıkartma bölümünde…

Gülten İŞÇİMEN

Gülten Mülkiye mezunu. ABD’de Western Michigan Üniversitesi’nden Master derecesini almış, o arada ABD’nin kuzeyinde birçok yeri görmüş. Halen TUBITAK BILGEM’de Başuzman olarak çalışıyor. Gülten her şekilde geziyor. Yalnız, arkadaşları ile, tur ile… Önemli olan gezmek onun için…Yurt dışında 30’den fazla ülke, 60′ dan fazla şehir görmüş. Şu anda bir yıllık gezi programı da hazır. Bu arada çok güzel fotoğraflar çekiyor…Bakalım hangi ülkeleri güzel fotoğrafları ile okuyacağız …

Neriman YAŞAR

Neriman Mülkiye mezunu. Çok okuyan çok gezen… Gezeceği ülkeleri titizlikle seçen…Avrupa’da bazı ülkeleri gezdikten sonra gittiği Ortadoğu ülkelerini görünce Ortadoğu’yu daha çok okumalı ve gezmeli diye düşünüyor. Gitmeden önce çok tarih okuyor; dönünce okumalarına devam ediyor. Yani Ortadoğu yazılarımız klasik “gittim gördümden” çok tarihi bilgi ile tatlanacak. Neriman, Beyazid-i Bistami’nin ‘ Hakikat aramakla bulunmaz, ama bulanlar arayanlardır’ sözünün peşinden gidenler arasındadır.

Ayşe ÇULHA

Ayşe Mülkiye mezunu. Hem yurt içi hem yurt dışı çok geziyor. Ayşe tam bir sinema düşkünü… Festival filmlerini düzenli izliyor, sinefil gruplarında tartışıyor. Hayali ‘Motosiklet Günlüğü’ filmindeki rotayı izleyerek Latin Amerika’yı gezmek. Bu arada yurt dışı gezileri öncesi tüm görülecek yerler ve gezilecek müzeleri çok önceden okumaya başlıyor. Müzeleri elinde listesi ile hangi sanatçının hangi eseri görülecek diye hazırlıklı geziyor. Ona sanat kültür yetmemiş, bir yıl önceden Rusya’ya gitmeye karar verip, Rus alfabesini okuyabilmek için Rusça kursuna başlamış. Ayşe’nin yazıları sanat ve kültür ağırlıklı olacak…

Turgay – Hepşen ÖZDEMİR

Turgay Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu; İzmir’de çocuk doktoru olarak çalışıyor. Özellikle yurt dışı gezileri Turgay’ın hobilerinden birisi. Turgay her fırsatta ve mümkün olduğunca çok yer görmek için çabalıyor. Turgay eşi Hepşen ile birlikte geziyor. Hepşen Ege Üniversitesi Matematik bölümü mezunu, uzun yıllar banka yöneticiliği yaptı. Hepşen’de  çok çeşitli hobilerinin yanı sıra geziyor ve yazıyor. 

Nurşen KITAURA

Nurşen Master yapmak üzere gittiği Amerika’da tanıştığı sınıf arkadaşı Japon Mikio ile evlendi ve Japonya’ya yerleşti. Ankara’dan yakın arkadaşım olan Nurşen Japonya’da yaşadığı sürece ülkesi ve arkadaşları ile bağını hiç koparmadı, Kalben bizlerle birlikte ülkemizin gündemini takip etti. Zaman zaman bunalıp ben memleketime dönmek istiyorum da dedi tabii ki… Memleket özlemini bir parça hafifletmek ve ülkemizi tanıtmak için yıllardır Osaka Üniversitesi’nde Türkçe bölümünde Türk Kültürü derslerini veriyor. Nurşen bir yandan Japonya’da Türkiye’yi tanıtırken, 30 yıldır Japon kültürü ile yaşayan birisi olarak bloğumuzda bizlere de Japon kültürünü tanıtmak üzere aramıza katıldı.

Yıldız OKCU

Yıldız Tıp Fakültesi mezunu,  Mikrobiyoloji Uzmanı, İzmir’de yaşıyor. İnsan ve toplumu ilgilendiren her şeyi merak eder, araştırır, takip eder  Yoğunlaştığı alanlar, seyahat, doğal beslenme ve sağlıklı yaşam, gastronomi, yemek-içecek uyumu olup; bu yoğunlaşma amatörce ve hobi amaçlıdır.

Oguz BULUT

Mülkiye mezunu, babası  Kaymakam ve Vali  olarak Türkiye’nin birçok yöresinde görev yapınca Oğuz da küçüklükten bu yana doğal gezgin olmuş. Öyle ki ilkokulu dört ayrı yerde okumak zorunda kalmış, orta okulda Fransızca, lisede İngilizce okumuş. Bu durum Oğuz’u frenleyeceğine o dilleri öğrenmeye teşvik etmiş, hatta gezgin ilhamı vermiş ve ülke içi-ülke dışı elinden geldikçe gezmeyi hep önemsemiş. Görevi gereğince iki sene içinde tam 26 defa Kazakistan’a gidince Rusçayı da hakkıyla öğrenmeye karar vermiş ve sadece bu dili öğrenmekle kalmamış, ayrıca  Rus Rock Müziği dağarcığını da zenginleştirmiş. Hala İstanbul’dan İzmit’e giderken bile gezi heyecanı hisseden Oğuz, gittiği yerleri önceden araştıran ve yeme-içme mekanlarını da gezi planlarına özenle yerleştiren bir kişiliğe sahip…

Gökhan KORKMAZ, Teknik Danışman

1984 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümü son sınıf öğrencisiyken profesyonel turist rehberliği ile turizm sektörüne adım atan Gökhan o yıldan bu yana kesintisiz olarak sektörde rehber ve acentacı olarak çalışmaya devam ediyor. Bu arada TÜRSAB’ta da yönetim kademelerinde görev aldı. Yüksek Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği, Doktora eğitimini ise Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlayarak muhtelif üniversitelerde turizm konulu konferanslar verdi.

Kısacası, Gökhan, Esin Hoca dışındaki arkadaşlarım ve benim gibi turizmle sadece bir hobi olarak ilgilenen birisi değil. Sektörün içinden geliyor… Liseden yakın arkadaşım Gökhan ile yıllar sonra blog üzerine sohbet ederken kendisi hobi olarak web ve grafik tasarımı ile uğraştığını söylemişti. Aslında Gökhan’ın ilk gençlik yıllarındaki hayali yayıncılıkmış. Yani yayıncı olmayı hayal ederken, turizmci olmuş. Ve sonuç: Turizmci Gökhan, hobisi turizm olan grubumuzda kendini teknik danışman olarak buldu!!! Şimdi teknik konuların yanı sıra İngilizce çevirilerimizde de blogumuzun vazgeçilmez elemanı… Kısa sürede teknik olarak çok yol kat etmemizin görünmez kahramanı Gökhan Amerika’da yaşıyor ve her türlü teknik desteği sağlamaya devam ediyor.

Berrak KURAL, Mütercim Tercüman

Grubumuzun en genç elemanı Berrak henüz Bilkent Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü son sınıf öğrencisi… Orta öğrenimini İngiltere’de alan Berrak aynı anda İngiliz vatandaşı. Genç yaşına rağmen klasikler dahil kitap çevirileri yapıyor. Berrak’ın hobilerinin başında seyahat etmek geliyor; ayrıca su altı dalgıçlık ve kitap okuma vazgeçemedikleri arasında… Berrak, genç yaşına rağmen birlikte zaman geçirmek ve  sohbet etmekten keyif aldığım bir genç. Yoğun ders programı arasında Berrak, özveri ile çeviri yaparak blogumuza katkı sağlıyor.

Güldan AKINAY, Sinefil 

Güldan Mülkiye’den mezun olup kamuda 20 yıldan fazla orta kademe yöneticilik yapmıştır. En çok sinemayı, edebiyatı ve Ankara’yı sever. Hayatın sanatla anlam bulduğuna inanır. Film festivallerinin sadık takipçisi, iflah olmaz bir “sinefil”dir. Filmlerle esas yolculuğu izledikten sonra başlar, filmlerde merak ettiği her konunun peşine düşer; beğendiği yeni yönetmeni takibe alır, gördüğü bir imgenin mitolojide karşılığı olup olmadığını öğrenmek ister, sevdiği oyuncu ya da yönetmenin tüm filmlerini bulup izler. Bu yolculuklar ve keşifler ona heyecan verir. Zengin bir sinema arşivine sahip olan Güldan’ın sinema 7/24 hayatındadır. Bir “sinefil” olarak Güldan gezgin filmleri yazıları ile aramızda yer alıyor.

Aynur ÇIRAY, Sinefil

Hacettepe Üniversitesi mezunu; Ticaret Bakanlığı’nda Ticaret Uzmanı olarak çalışmaktadır. Edebiyat (özellikle deneme), seyahat, sinema ilgi alanları arasındadır. Aynı zamanda iyi bir gurme olan Aynur gittiği yerlerin öncelikle yemek kültürünü keşfetmek ister. Ama  en çok sinemaya gitmekten zevk alır. Ankaradaki film festivallerinin ve Başka Sinema’nın sıkı takipçisidir. Vakit buldukça film izlemez, film izlemek için vakit yaratır. Son yıllarda sinema tutkusu izleyici olmanın ötesine geçmiştir; Festival filmleri için alt yazı çevirileri yapmakta ve ön seçim jürilerinde görev almaktadır.  Bakalım Aynur leziz anlatımı ile engin film dağarcığındaki hangi gezgin filmlerini bize tanıtacak….