Bernina Express – İsviçre’den İtalya’ya Unutulmaz Tren Yolculuğu

Bernina Express ile tren yolculuğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan özel bir yolculuk. Dünyanın en güzel tren yolculukları arasında sayılıyor. İsviçre Alpleri’nden başlayıp, güneyde İtalya sınır kasabası Tirano’da sonlanan tren yolculuğu bizim için de anılarımızdan silinmeyecek görüntüleri ile yaptığımız en güzel manzaralı tren yolculukları arasında yer alacak.

Niçin Bernina Express 

Unutulmaz tren yolculukları keyfini  iki yıl önce Norveç fiyortlar gezimizde Flam treni ile tatmıştık. Bu rotada yine doğa çok güzeldi, ancak yolculuk Flam Myrdal arası sadece 50 dakika sürüyordu. Biz  sadece daha uzun süre bu güzel trende yolculuk yapabilmek için gidiş dönüş bileti aldık. Flam treni deneyimi sonrası dünyanın en güzel tren rotalarını araştırırken bir blogda Bernina Express karşıma çıktı. Bernina Treni 2018 bahar için hemen programa alındı ve dört arkadaş rotamızı çalışmaya başladık.  Gezi İsviçre’de başlayıp, İtalya’da son bulacağına göre İsviçre Zürih gidiş, Milano dönüş biletlerimizi aldık. Her iki şehre de gidiş dönüş uçuşumuz promosyonlu fiyatlar ile 400 TL’ya mal oldu. Bernina Treni programını hazırlamaya çalışırken karşımıza İsviçre’de Glacier Express treni çıktı. Madem dünyanın en güzel tren yolculukları diye yola çıkmıştık ve iki tren de İsviçre’de ise ikisi de programa alınmalıydı. Glacier Express yolculuğu tüm gün 8 saat süren bir yolculuk. Başlangıç noktası olan Zermatt’a Zürih’ten trenle gittik. Bir gece Zermatt’ta kaldık, ertesi sabah Glacier Express ile  güney İsviçre’yi batıdan doğuya katettik.
Haritada hem Glacier Expres hem Bernina rotamız birlikte görülmektedir. Biz Zermatt – St.Moritz arasını Glacier Express ile St.Moritz Tirona arasını Bernina Express ile yaptık. Sadece Bernina Express Treni ile yolculuk yapacakların  başlangıç noktasını Chur seçmeleri uygun olur. 

İlk tren gezimiz Glacier Express  ile tam bir Alpler turu yaptık. Bu yolculuk ta dünyanın en güzel ve en yavaş tren yolculukları arasında sayılıyor. Bu tren yolculuğu ayrı bir yazı konusu.

Glacier Express ile Alplerde Yolculuk yazımızı okumak isterseniz.

Biz Bernina Express yolculuğumuza dönelim.

Bernina Express Yolculuğu

Glacier Express’in bitiş noktası St.Moritz aynı zamanda Bernina Express başlangıç noktası olarak planlanmış.

İsviçre’nin popüler kayak merkezlerinden St.Moritz kasabasında bir gece konakladık ve  sabah saat 9.30’da Bernina Express trenine bindik. Saat 12.00’de Tirano’ya ulaştık. İstenirse aynı rota Tirano’dan St.Moritz’e ters yönden de yapılabiliyor.

Yol boyunca tırmandığımız dağlar, içinden geçtiğimiz vadiler, nehirler, göller, köprüler, viyadükler bize  inanılmaz görüntüler sundu. Yazıda paylaştığımız resimler ve video hissettiklerimizi anlatmaya yetmez. Gezginlere bu  tren yolculuğunu programlarına almalarını kesinlikle öneririm. Glacier Express daha uzun süreli ve daha pahalı bir yolculuk sunuyor, o tarihteki kurlarla kişi başına 900 TL ödedik. Bernina Express fiyatları ise  daha uygun ve yolculuk ta inanılmaz keyifli. Aslında önerimiz  maliyet biraz yüksek olsa da bizim yaptığımız gibi iki tren yolculuğunu birleştirmek.

Önce Bernina Express treni videomuzu izlemek isterseniz…

Kırmızı renkli trenin en arka vagonu panoramik manzaralı camlar ile özel olarak tasarlanmış. Böyle bir trende manzaralı vagonun önemli olduğunu düşündüğümüzden yerimizi oradan ayırtmıştık. Bu vagon için 5 CHF daha fazla ödedik. İyi de yapmışız, camdan bu nefes kesen  görüntüleri keyifle izlemenin yanı sıra en arka vagonda olduğumuz için yolculuk sırasında trenin dönüş görüntüleri ve fotoğraf çekimleri daha güzel oldu. Ömrümüzde bir kez yapabileceğimizi düşündüğümüz bu yolculukta her anın görüntüsü de unutulmaz olmalıydı.

Olağanüstü güzel manzaralar arasındaki yolculukta trenin iki yönü arasında gidip gelip her anı her  görüntüyü yakalama telaşına düştük. Biz 2018 Mart sonunda çıktık bu yolculuğa. Tren bir yandan buzullar, karlar içinde giderken, İtalya’ya yaklaşırken  birden yeşeren ağaçlar arasında baharı hissettik. Aslında her mevsim yapılabilecek bir yolculuk; baharda yemyeşil tarlalar, uyanan doğa, çiftlik evleri, küçük köyler, kışın buzullarla kaplı dağlar, donmuş göller, kayak yapanlar arasında süzülüp gideceğiniz bir yolculuk.

Yolculuk sırasında Plessur Nehri, iki göl Lago Bianco ve Lej Nair, Poschiavo Vadisi, dağlar, köprüler, viyadükler resim gibi görüntüler zihninize yerleşiyor. 55 tünel, 196 köprü geçtik.

Yolcuğun sonuna doğru geçtiğimiz  Brusio Viyadüğü nerede ise 360 derecelik açısı ile hem bir mimarlık harikası, hem de tam bir görsel şölen.

İsviçre’den Bernina Express trenine üç ayrı yerden başlanabiliyor. Biz bir gün önce Glacier Exspress ile Chur’dan St.Moritz’e kadar olan bölgeyi gördüğümüz için Chur veya Davos yerine St. Moritz’den başlamayı tercih ettik. Süre ve fiyatlar başlangıç noktasına göre değişiyor. İtalya’dan başlamak isterseniz de Tirona’dan üç ayrı şehre ters yönden ulaşmanız mümkün. Mart 2018 itibari ile İsviçre’den başlayan hatlar ve bilet fiyatları aşağıda yer almaktadır. Chur’dan başlayan yolculuk 4 saat sürmektedir.

Line 1: Chur – Tirano – Chur (tüm yıl her gün)
Line 2: Davos Platz – Tirano – Davos Platz (yaz sezonu)
Line 3: St. Moritz – Tirano – St. Moritz (yaz sezonu)
Tek yön Bernina Ekspres Bilet Fiyatları

  1.class (CHF) 2.class (CHF)
Chur – Tirona  112  64
Davos Platz – Tirona   90  51
St. Moritz – Tirano   56  32
 
Bernina Ekspres rota ve detaylı bilgisi aşağıdaki linkte yer almaktadır.
 
Bizim için rüya gibi geçen tren  yolculuğu İtalya sınır kasabası Tirano’da son buldu.
 
Tirano küçük bir kasaba, asıl ilginç nokta bu güne kadar her ülke değiştirdiğimizde pasaport kontrolünden geçmiştik. Bu gezide Tirano tren istasyonunda indik ve İsviçre Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen sadece istasyondan çıkıp İtalya Milano trenine binmek üzere hemen yanındaki diğer istasyona geçtik. İsviçre’den İtalya’ya pasaport kontrolü olmadan geçmiş olduk.
 
Tirano’dan otobüsler ile Lugana’ya gidebilirsiniz. Tren biletini alırken panoramik manzaralı otobüs biletini de alıp  Lugana’ya kadar güzel bir yolculuk yapılabilir.
 
Biz gezi programımıza dünyanın en güzel manzaralı iki tren yolculuğunu almıştık. Ancak iki ülkede de belirli şehirleri gezmeden de olmazdı. Bu nedenle iki gece Zürih’te kalarak İsviçre’nin bu güzel şehrini gezdik.
Zürih yazımız için  Zürih Gezi Rehberi
 
Trenlerin kalkış yerleri nedeni ile iki kayak Merkezi Zermatt ve St.Moritz’de birer gece konakladık. Bu kayak merkezlerini gezdik sayılmaz. Ancak Bernina Express ile İtalya’ya ulaşınca her şehri ayrı güzel İtalya’dan ayrılmak istemedik. Bu nedenle İtalyan hızlı trenleri ile Milano ve Bologna’ya geçtik ve bu iki şehirde üçer gece  kaldık. Bologna ilk kez gezdiğim Ortaçağ şehri ayrı güzeldi. Milano’yu iki yıl önce gezmiştim ancak  şehrin sanat yönü eksik kalmıştı. Üç günlük Milano programına dünyanın en ünlü eserlerinden Leonarda Da Vinci’nin Last Supper (Son Akşam Yemeği), tablosu, Michelangelo’nun yarım kalan Pietası, Bilim Sanat Müzesi ve La Scala Operası’nda modern bale izlemeyi de dahil ettik.  İki ülke olunca iki ünlü trenin yanında İsviçre’de ve Kuzey İtalya’da güzel şehirleri de programa almanın ve çok yönlü bir tatil planlamanın mümkün olduğunu belirtmek isterim.
 
Son Söz

Dünyanın en güzel tren yolculukları arasında sayılan Glacier Express ve Bernina Express yolculuklarını iyi bir planlama ile birlikte yaptık. Her iki tren biletlerini de üç ay önceden biletler satışa çıkar çıkmaz aldık. İsviçre’ye ulaşım kolay, uygun fiyatlarla uçuş bulmak mümkün. Ancak İsviçre Avrupa’nın en pahalı ülkeleri arasında yer alıyor, konaklama, yeme içme her şey pahalı. Çok önceden konaklayacak yerleri ayarlayıp, yeme içme keyfini de İtalya’ya  saklamak daha uygun oluyor. Glacier Express tren bileti uçak biletimizin iki katına mal oldu. Bernina Express daha kısa süreli ve daha düşük fiyatlı. Yine de planladığımız rotayı öneriyor en azından Bernina Express deneyimini bir kez yaşamalı diyorum. Aslında aynı rotayı yapan adı Bernina Express olmayan ve pencereleri panoramik olmayan yerel trenlerle de İsviçre Alpleri’nden İtalya’ya yolculuk yapabilirsiniz. Manzara, doğa rota aynı, panoramik olmasa da açılır pencerelerden rahatlıkla fotoğraf çekebileceğiniz trenlerle  daha düşük maliyetli yolculuk neden olmasın. Peki aynı güzel rotada Bernina Express için daha yüksek ücret ödenir mi? Eğer hayatınızda böyle bir yolculuğu bir kez yapacaksanız, daha konforlu panoramik trende yolculuk yapmaya değer. Yerel  trende en az bir kez tren değiştirmeniz de gerekecek. Seçim sizin, hangi trenle olursa olsun bu rotayı programınıza almanızı öneririm.  Bu yazıda iki tren yolculuğunu mümkün olduğunca tanıtmak istedim, farklı rotalar ve tren denemek isteyenlere yeni ufuklar sunmak amacıyla.

 
 

 

One thought on “Bernina Express – İsviçre’den İtalya’ya Unutulmaz Tren Yolculuğu

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz