Avignon Gezi Notları – Kısa Kısa

Avignon belki bir gezginin gidilecek yerler listesinin en başında yer alan bir şehir değil ama gidildiğinde de ‘iyi ki gelmişim’ dedirten bir yer. Avignon’u bugün hala çok önemli bir merkez yapan ise 14 yüzyılda Papalığın buraları mesken tutması.

Avignon küçük ama her noktasında ilginiz çekecek bir şeyler var; o nedenle hakkında sayfalar dolusu yazılabilir (ki ben de öyle yaptım), Avignon Gezi Rehberi yazımda detaylı olarak Avignon’u gezebilirsiniz. Ancak genelde bu şehre ayrılan zaman günü birlik gezilerle sınırlı oluyor. Onun için size, kısa bir gezide öncelik vermeniz gereken yerleri sıraladım. İşte rüzgar hızında bir Avignon turu…
1- Palais Des Papes

Burası sizin Avignon’da bulunma nedeniniz aslında. 14 yüzyılda esmiş kavurmuş dini ve siyasi merkez olan bu görkemli kale-saray sizi zaman içinde yolculuğa çıkaracak. Papalar Roma’ya dönerken buranın içi de boşalmış, yangınlar, yağmalar bu durumu hızlandırmış ama geriye kalanlar bile Ortaçağ’ın görkemini bugüne yansıtmakta.

2- Notre Dame Des Domes

Papalık Sarayı’nın hemen yanında yükselen bu muhteşem kilise, bugünkü Romanesk-Gotik havasına 1160’larda kavuşmuş. Kilisenin bir kuleyle yükselip en tepede altın yaldızlı Meryem heykeliyle göklere ulaşması insanı büyülüyor. Dışı ne kadar görkemliyse içi o kadar sade; Avignon’un mutlakaları listesinde elbette…

3- Petit Palais

Papalık Sarayı’nın yanında yer alan ve piskoposluk sarayı olarak kullanılan yapı bugün muhteşem bir sanat müzesine ev sahipliği yapmakta. Rönesans döneminin hem yapıya hem içindeki eserlere yansıdığı bu müze, mutlaka zaman ayırmanız gereken yerlerden.

4- Pont St.Benezet

Rhone Nehri’nin üzerinde yarım bırakılmış gibi duran bu köprü, şehrin önemli simgelerinden. Size anlatacağı bir sürü masalı var ama o masalları susturup doğanın muhteşem ahengine eşlik eden ünlü Avignon rüzgarlarına kulak vermeniz için bile gelmeye değer. Köprü üzerindeki Gotik şapeller o masalların bir parçası.

5- Remparts

Eski şehri sarmalayan bir sevimli surlar, zamanında düşmanları korkutmuş mu bilinmez ama bugün şehre harika bir hava katmakta. Geziniz boyunca mutlaka yolunuza çıkacak olan bu surlar ve üzerindeki girişler, sanki Ortaçağ’dan bugüne bir geçit açmakta.

6- Place de L’Horloge

Avignon’un kalbi konumundaki bu meydan belediye binası Hotel Ville, halen tadilatta olan opera binası gibi muhteşem yapılara ev sahipliği yapmakta, bir yandan da şehrin ahalisini ve konukları kucaklamakta. Gezi, alışveriş, yeme içme, eğlence, dinlenme; hepsi burada… Buradan kaçamazsınız.

7- Eglise Saint Pierre

1358’de yapılan bu muhteşem Gotik kilisenin her yeri ayrı bir ilgiyi hak ediyor. Taş işçiliği, sunak süslemeleri, ceviz kapıları; hepsi büyüleyici. Yolunuzu düşürün mutlaka.

8- Musee Calvet

Petit Palais kadar zengin olmasa da bu müze de, hem dönemin üst sınıf ailesinin yaşamına tanık olan havasıyla hem içindeki sanat eserleriyle gezinizi uzatıp uğramaya değer. Stendhal bile buraya hayran kalmış; siz de buradaki eserlere hayran kalıp bir Stendhal Sendromu yaşayabilirsiniz, haberiniz olsun.

9- Musee Angladon

Bir arkeoloji müzesi olan Musee Angladon, biraz oradan biraz buradan diyerek Mısır’dan Etrüsklere, değişik uygarlıklardan az ama değerli eserler barındırmakta. Burayı ilginç yapan, değişik antik eserler yanında 1600’lerden kalma bir kiliseyi mesken tutması.

10- Rue Des Teinturiers – Place Des Corps Saint

Eski şehir içinde kalan bu iki farklı bohem bölgenin ikisi de görülmeye değer. Artık hangisine zamanınız varsa. Köklü tarihi yanında ucuz yeme-içme-eğlenme seçenekleri de sunan bu bölge, şehirde kalacaksanız gecelerinizi değerlendirmek için de akla gelen yerlerden.
Bu kadar koşturup bir mola vermek isterseniz, Avignon’a tepeden bakıp manzaranın tadını çıkaracağınız Jardins du Rocher des Doms’a uğramayı ihmal etmeyin.

Avignon havaalanından şehir merkezine ulaşım ve şehir içi ulaşım için detaylı bilgi için  Avignon Ulaşım yazımızı   okuyabilirsiniz.   

Avignon’da yeme içme için önerilerimiz  Avignon Yeme İçme yazımızda yer almaktadır.                                                         

Bu hızlı geziyi içinize sindire sindire yapmak, şehrin sırlarına kulak vermek, burada anlattığım yerler kadar anlatmadığım kısım ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz mutlaka   Avignon Gezi Rehberi                     

yazımızı okumanız gerekecektir. Tarih ve doğa içinde kaybolurken elinizde bulunmasında fayda var bence. İyi gezmeler.

Yorumlarınızı Buraya Yazabilirsiniz